Skup plastiku, sklep sportowy Hantle żeliwne 2x20kg obciążenia żeliwne, sprowadzenie zwłok z zagranicy, praca w policji testy do policji testy policja, Forum policyjne Zobacz jak zostać policjantem i jakie wymagania należy spełnić, agencja modelek, Sklep "GO TO THE SHOP" Super! zniżki, Historia Aukcji USA Copart IAA, Pożyczki pod zastaw nieruchomości, import aut z usa, busy do Niemiec - przewozy do Niemiec - busy do Niemiec pomorskie - busy zachodniopomorskie, Promocje i okazje Playstation

Oryginał czy zamiennik - Pomoc w wyborze

PSX od strony technicznej, pomoc

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Quake96
-#
Posty: 2237
Rejestracja: śr 24 cze, 2009 22:27
Lokalizacja: root:/
Kontakt:

Oryginał czy zamiennik - Pomoc w wyborze

Post autor: Quake96 »

Od niepamiętnych czasów, toczy się bój oryginalnych akcesoriów z tanimi zamiennikami. Temat ten jest wiecznie żywy, gdyż każdy ma swoją opinię, a to powoduje wieczne spory i nie potrzebne kłótnie. Ja dzisiaj postaram się wam pokazać dobre i złe strony tanich zamienników. Wszystko zostanie podzielone na odpowiednie akapity, tak aby każdy mógł znaleźć interesujące go informacje.


Kable, oraz zasilacze

Zacznijmy od podstaw, czyli okablowania. Jak wiemy, oryginalne okablowanie dołączane do konsoli, mimo iż jest oryginalne, to nie oferuje najwyższej dostępnej jakości. Wobec tego do akcji wkraczają zamienniki. Jeśli chcemy kupować kabel, a chcielibyśmy uzyskać jak najlepszą jakość. Warto w takim razie zakupić kabel RGB. Do wyboru mamy tylko zamienniki, wobec czego w kwestii okablowania, wygrywają zamienniki, choć i na te trzeba uważać. Niektóre zamienniki, mogą po pewnym czasie się psuć, ale ich cena nie jest wysoka, wobec czego warto zaryzykować. Zupełnie odwrotnie jest w kwestii oryginałów. Tutaj kable są wysokiej jakości wykonania, ale nie oferują najlepszej jakości obrazu. Ja osobiście polecam zamienniki w postaci kabli RGB. Takowe przewody, dają nam lepszą jakość obrazu, oraz zapewniają kolory w grach NTSC. Także podsumowując: Jeśli masz oryginalny kabel TV i nie razi Cię jakość obrazu, to spokojnie możesz przy nim pozostać. Jeśli jednak chcesz mieć najwyższą jakość obrazu, to śmiało zainwestuj w zamiennik, w postaci kabla RGB. Nie sugeruj się kwestią „Jakość = Cena”, bo tak naprawdę wszystkie te kable są takie same, więc nie warto przepłacać.
Przejdźmy jednak do zasilaczy, do konsoli PSone. Jak wiadomo, zasilacz dostarcza energię do naszej konsoli, więc jeśli chcemy mieć pewność, że nasza konsola nagle się nie spali, to warto zainwestować w oryginalny zasilacz. Takowy zasilacz jest stosunkowo tani, lecz niestety dostaniemy tylko używane egzemplarze. Jeśli chodzi o kwestię zamienników, to tutaj sprawa się komplikuje. Na zasilaczach nie warto oszczędzać, więc jeśli już zdecydujemy się na zamiennik, to tylko taki który jest przystosowany pod naszą konsolę. Strzec należy się uniwersalnych zasilaczy, o zmiennym napięciu (ręczna regulacja), a szczególnie tych które można zakupić na bazarach, za 10zł… Po czym poznać tandetny zasilacz? Tanie chińskie zasilacze wykonane są z niskiej jakości plastiku, co można nawet poczuć (serio, wystarczy powąchać, czy plastik nie śmierdzi). Osobiście posiadam zamiennik, przystosowany, pod konsolę PSone, który jest niemal identyczny, jak oryginał. Jest wykonany z dobrej jakości materiałów, wobec czego mam większą pewność, że nic się nie stanie. Podsumowując: Najlepiej używać oryginalnych zasilaczy, lecz jeśli nie mamy na takowy pieniędzy, lub nie mamy skąd go kupić, to ostatecznie możemy sięgnąć po nieco tańszy zamiennik, ale tylko taki, który został wykonany z wysokiej jakości materiałów i jest przystosowany, pod naszą konsolę.


Karty Pamięci

Czas na nieco informacji o kartach pamięci. Myślę, że wiele osób miało problem z wyborem karty pamięci do swojej konsoli. Osobiście polecam oryginalne karty pamięci. Jedyną ich wadą jest słaba dostępność. Jeśli jednak zadecydujemy się na zamiennik, to warto przemyśleć kilka kwestii. Należy pamiętać, aby nie kupować kart pamięci o pojemności większej niż 1MB, a jeśli jednak na takie się zdecydujemy, to nie kupujmy kart z tak zwaną „kompresją zapisów gier”. Z zamienników zawsze najlepsze będą karty o pojemności 1MB. Większość z nich nie ma problemów z działaniem na konsolach PSX/PSone, ale jeśli chcemy używać takowej memorki na PS2, to tutaj mogą pojawiać się problemy. Konsole PSX/PSone nie są wybredne jeśli chodzi o zamienniki i ok. 99% z nich powinno działać bez problemów. Natomiast konsola PS2, z prawie wszystkimi zamiennikami ma problemy, nie zależnie od ich pojemności. Wtedy należy zaopatrzyć się w oryginalną memorkę SONY. Podsumowując: Jeśli chcemy używać memorki na konsoli PSX/PSone, to kwestia oryginalności nie ma znaczenia, pod warunkiem że używamy kart o pojemności 1MB. Natomiast jeśli chcemy używać takiej karty na konsoli PS2, to najlepiej zaopatrzyć się w Oryginał.


Joypady

Przejdźmy do kwestii padów. Jeśli chcemy zakupić pada do naszej konsoli, to musimy uważać na tzw. Chińskie podróbki. Najlepiej zakupić oryginalnego pada DualShock, lecz jeśli nie mamy gdzie takowego zakupić, lub nas na niego nie stać, to możemy też sięgnąć, po zamiennik. W przypadku wyboru zamiennika, należy kierować się tym czy takowy pad jest firmowy, czy to po prostu chińska podróbka z bazaru np. „MONY”. Dobór odpowiedniego pada, jest o tyle ważny, że użycie nieznanych podróbek, może prowadzić do uszkodzenia konsoli. Warto także wspomnieć, o jakości wykonania kontrolerów. Oryginalne pady wykonane są z największą starannością, co daje nam pewność komfortu użytkowania, oraz tego, że nagle pad nie odmówi współpracy. Osobiście zalecam zakup oryginalnych kontrolerów, lecz obecnie możemy dostać je jedynie używane. Podsumowując: Jeśli chcesz mieć pewność jakości i trwałości, to kupuj oryginalnego pada. Natomiast jeśli nie stać Cię na oryginalny kontroler, to możesz sięgnąć po zamiennik, ale tylko ten z „Wyższej półki”. Nie kupuj chińskich podróbek, ponieważ mogą one uszkodzić konsolę.


Krótka opinia na temat zamienników:

Kable – TAK
Zasilacze – TAK, ale należy kupować tylko w ostateczności i tylko te najwyższej jakości. Strzeżcie się zasilaczy „Uniwersalnych”, z okolicznych bazarków.
Karty Pamięci – TAK, ale tylko do PSX i najlepiej tylko te o pojemności 1MB
Joypady – TAK, lecz tylko w ostateczności, oraz te z „wyższej półki”. Strzeżcie się tanich chińskich podróbek.

Jeśli jeszcze chcecie się czegoś dowiedzieć, to piszcie w tym temacie, a postaram się pomóc.

Mam nadzieję, że ten temat pomoże wielu nowicjuszom w wyborze odpowiednich akcesoriów do swojej konsoli. Całość napisana przeze mnie (Quake96), wobec czego zabraniam kopiowania, fragmentów lub całości tego artykułu.

PS: Prosiłbym o podklejenie tematu, gdyż może być on użyteczny, oraz może zapobiegać niepotrzebnemu spamowi.
SCEE™

Bartek926
-#
Posty: 19
Rejestracja: pt 30 gru, 2011 10:21

Post autor: Bartek926 »

Jeżeli chodzi o kable to faktycznie, oryginały dołączone do konsol są słabe... powiedział bym nawet że bardzo słabe, ale widziałem na Amerykańskim ebayu oryginalny kabel Sony AV/Scart (NOWY) przeznaczony do PSOne, który oferował by równie dobrą jakość obrazu co te zmienniki, ale z racji tego że jest to sprzęt kolekcjonerski kosztował majątek :D... tak więc jak już wspomniałeś zamienniki RGB są dobrą opcją!

Co do zasilaczy NIE ORYGINALNYCH to mówię stanowczo NIE, dlatego że nie spotkałem się chyba jeszcze z zasilaczem (zamiennikiem) w miarę dobrej firmy... a że miałem już przykry incydent z zasilaczem/ ładowarką do sprzętu firmy niby renomowanej której nazwy pozwolę sobie nie przytoczyć stąd takie moje zdanie...

Jeżeli chodzi o Kartę pamięci to tylko oryginały! Miałem już wiele kart, 1,2,4,8mb różnych firm nazwijmy je "trzecich" i generalnie nie polecam. Zdarzały się przypadki gdzie karty same się czyściły :/
"... słaba dostępność"? Chyba dawno Allegro nie przeglądałeś. Ja na aukcję PSX wchodzę codziennie i prawie jeżeli nie codziennie ktoś wystawia ORYGINALNE KARTY PAMIĘCI więc z ich zakupem nie ma najmniejszego problemu.


W kwestii Padów zgadzam się z Tobą bezsprzecznie :)

Awatar użytkownika
Quake96
-#
Posty: 2237
Rejestracja: śr 24 cze, 2009 22:27
Lokalizacja: root:/
Kontakt:

Post autor: Quake96 »

Co do zasilaczy NIE ORYGINALNYCH to mówię stanowczo NIE, dlatego że nie spotkałem się chyba jeszcze z zasilaczem (zamiennikiem) w miarę dobrej firmy... a że miałem już przykry incydent z zasilaczem/ ładowarką do sprzętu firmy niby renomowanej której nazwy pozwolę sobie nie przytoczyć stąd takie moje zdanie...
Tak, rozumiem twoje zdanie :) Ja osobiście nie miałem nie dobrych przygód z zasilaczami firm trzecich, pod warunkiem, że były naprawdę dobrej jakości. Natomiast te chińskie zasilacze z targu, są faktycznie niebezpieczne :)

ale widziałem na Amerykańskim ebayu oryginalny kabel Sony AV/Scart (NOWY) przeznaczony do PSOne, który oferował by równie dobrą jakość obrazu co te zmienniki, ale z racji tego że jest to sprzęt kolekcjonerski kosztował majątek :D ... tak więc jak już wspomniałeś zamienniki RGB są dobrą opcją!
Tak wiem o istnieniu takich kabli, ale z racji ich nie dostępności, pozwoliłem o nich nie wspominać :)

Jeżeli chodzi o Kartę pamięci to tylko oryginały! Miałem już wiele kart, 1,2,4,8mb różnych firm nazwijmy je "trzecich" i generalnie nie polecam. Zdarzały się przypadki gdzie karty same się czyściły :/
No tutaj widać miałeś pecha. Ja miałem wieele kart firm trzecich i wszystkie 1MB, były bez problemowe i nie widziałem, żadnej różnicy miedzy nimi a oryginałami :) Co do większych, to faktycznie, tak jak wspomniałem, z nimi bywają problemy. Jednakże ty do 1MB musiałeś mieć niezłego pecha, bo tak jak mówię w przypadku PSX, większość 1MB nie odbiegała jakością od oryginałów.

"... słaba dostępność"? Chyba dawno Allegro nie przeglądałeś. Ja na aukcję PSX wchodzę codziennie i prawie jeżeli nie codziennie ktoś wystawia ORYGINALNE KARTY PAMIĘCI więc z ich zakupem nie ma najmniejszego problemu.
Faktycznie masz rację. Jednak należy zauważyć, że niektórym nie uśmiecha się kupywanie kart pamięci przez allegro, skoro za tę cenę może mieć nowy zamiennik, który imho nie odbiega jakością od oryginału. Jednakże nie mówię, że nie polecam tych z allegro, ale tak jak mówię, zazwyczaj jest to nie opłacalne.

W kwestii Padów zgadzam się z Tobą bezsprzecznie :)
I o to chodzi :) Choć jedna osoba podziela moje zdanie :)
SCEE™

Awatar użytkownika
McMarycha
-#
Posty: 767
Rejestracja: sob 17 lip, 2010 20:56

Post autor: McMarycha »

Te zasilacze są niebezpieczne jak te rubiny, a co do tematu to dobrze ze napisałeś i było by dobrze gdyby np. ludzie podawali tu linki do nieoryginalnych ale dobrych rzeczy albo żeby można było doradzić czy warto tą rzecz kupić

Awatar użytkownika
Quake96
-#
Posty: 2237
Rejestracja: śr 24 cze, 2009 22:27
Lokalizacja: root:/
Kontakt:

Post autor: Quake96 »

Co do zasilaczy, to zgadzam się. Ale nie do końca. Faktycznie podróbki są ryzykowne, ale te typowo "Uniwersalne" lub te z bazarku za 10zł... Zaś dobre firmowe zamienniki są okej, a nieraz zużywają mniej prądu niż oryginał :) Ja osobiście mam dwa zasilacze do PSone (Oryginał i Zamiennik) i powiem, że obydwa naprawdę niewiele się różnią, a zamiennik jest przeystosowany tylko dla PSone, więc został wiernie odwzorowany od oryginału.

Co do pytań co wybrać, czy też polecania produktów to jest zdecydowanie na TAK ;)

Sam niedługo dodam mój zasilacz do PSone, bo szczerze mówiąc jest naprawdę dobrej jakości jak na zamiennik :P
SCEE™

ODPOWIEDZ