Skup plastiku, sklep sportowy Hantle żeliwne 2x20kg obciążenia żeliwne, sprowadzenie zwłok z zagranicy, praca w policji testy do policji testy policja, Forum policyjne Zobacz jak zostać policjantem i jakie wymagania należy spełnić, agencja modelek, Sklep "GO TO THE SHOP" Super! zniżki, Historia Aukcji USA Copart IAA, Pożyczki pod zastaw nieruchomości, import aut z usa, busy do Niemiec - przewozy do Niemiec - busy do Niemiec pomorskie - busy zachodniopomorskie, Promocje i okazje Playstation

psx VS psone

PSX od strony technicznej, pomoc

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
beszcza
-#
Posty: 100
Rejestracja: pt 17 kwie, 2009 21:19
Kontakt:

psx VS psone

Post autor: beszcza »

Założyłem swojego bloga ( www.retro-granie.pl ). Zapraszam do odwiedzania. Dzisiejszy post to szybkie porównanie dwóch konsol. W zasadzie identycznych a jakże różnych :p zapraszam do czytania ;)

[center]Obrazek [/center]

No tak i w końcu wczoraj przyszła do mnie moja psone. Mogę się zabrać do pracy i porównać konsolę. Tak się składa, że i jedną i drugą mam w domu także opis powinien być rzetelny.
PSX swoją premierę miało w 1994 w Japonii i 1995 Europa i Ameryka. Czyli jak by nie patrzeć trochę czasu już minęło. Z kolei psOne została wydana w 2000 roku. Po 6/5 latach od premiery. Rodzi się pytanie. Czy sony chciało raz jeszcze na nas zarobić? Czy może wypuścili super nowe cudo. Mam nadzieje, że w tym omówieniu uda mi się odpowiedzieć na to pytanie. A więc do dzieła.
Pierwsza różnica (jak by nie patrzeć bardzo widoczna) to wielkość konsol. Stary szaraczek jest 2 a może nawet 3 razy większy od swojego następcy. Myślę, że zostało to pokierowane ówczesnymi trendami minimalizacji wszystkich urządzeń. Pamiętacie chociażby telefony siemensa xelibri? Tak wszystko dążyło do zmiany ogólnej... Ok kolejna zamiana, która wyszła na dobre do chociażby możliwość dołożenia monitorka. Fajna sprawa ponieważ zawsze i praktycznie wszędzie można pograć. Zarówno konsola jak i monitorek dorobiły się zasilaczy samochodowych czyli można już pograć w aucie :) Kolejna zmiana to inny bios. Na pierwszy rzut oka widać, że coś się zmieniło. Trzeba również wspomnieć o tym, że sam zasilacz już nie znajduję się w konsoli jak dawniej tylko jest osobno. Dzięki temu można było zmniejszyć konsole dość znacznie. Ok i wydaję mi się, że na tym koniec różnic.
W momencie wypuszczenia przez Sony PsOne zaprzestano produkcję starego Psx. Czyli poniekąd zostaliśmy skazani na nową konsolę, która oczywiście była trochę droższa. Co do parametrów technicznych z tego co wiem nic się nie zmieniło. Czyli konsola ma ten sam procesor, taką sama ilość ramu no i taka sama grafika. Zatem co na dzień dzisiejszy warto kupić czy psx czy psone? Hmmm w ogóle czy warto kupić playstation 1 na dzień dzisiejszy? TO pytanie myślę że musi zadać każdy sobie indywidualnie. Ja kupiłem ze względu na to, że darzę bardzo dużym szacunkiem tą konsolę. I mimo tego, że miałem już ją milion razy, chyba będzie mi towarzyszyć do końca życia... Cóż za refleksja... Ale jak to jest z nowymi graczami? Z osobami, które pierwszy raz mają styczność z konsolą? Ten kto ma więcej kasy kupi ps 3 lub xboxa360. Ten kto ma trochę mniej kupi ps 2 lub xboxa. Jak ma zupełnie mało weźmie ps1 ;) Czyli zawsze szansa, że konsola będzie nadal żywa. Chyba, że koleś jest zapaleńcem a takich wielu ;) Ok bo uciekam z moimi refleksjami na inny temat... A więc reasumują na dzień dzisiejszy. Oczywiście jeśli kupować to PsOne. A to czemu? A dlatego, że po 1 zabiera miej miejsca ( a to dość ważne zwłaszcza gdy żona wyzywa, że Twoje graty zajmują pół pokoju jak u mnie :p ). Po 2 wygodna w transporcie. Chcesz pograć u kumpla, szwagra czy kogokolwiek wszystko mieści się bez problemu w plecak. Po 3 monitorek. Wiem wiem wiem mały itd. itp. Ale mnie to dodatkowo kręci fajna opcja ;) Poza tym, że trzeba go najpierw mieć... Trzeba jednak pamiętać, że poczciwy szaraczek był pierwszy...
Ok w moim porównaniu wygrał PsOne ale jak wspomniałem tylko ze względu na to, że minęło sporo czasu i ceny tych konsol są dość niskie. Jak miałbym się cofnąć w czasie z 11 lat to na 100% wybrał był psx ze względu na cenę.
Ostatnio zmieniony czw 10 maja, 2012 08:54 przez beszcza, łącznie zmieniany 1 raz.
www.retro-granie.pl/ <--- retro granie na ekranie ;)

Awatar użytkownika
Quake96
-#
Posty: 2237
Rejestracja: śr 24 cze, 2009 22:27
Lokalizacja: root:/
Kontakt:

Post autor: Quake96 »

Całkiem fajny, choć ogółowy opis. ;)


Należałoby zauważyć też że PSX miał kilka różnych wersji (podczas gdy One, było tylko jedno na każdy region), które to różniły się nieco od siebie (inne BIOSy, Sound Scope, Ilość dodatkowych portów np. Parallel). Mogłeś też wspomnieć, że do PSX'a, a właściwie do PSXów z serii 1xxx 5xxx i 7xxx można podłączyć także choćby Action Replaya, pozwalającego na czitowanie w grach, oraz odpalanie kopii bez chipa.


Swoją drogą wydanie PSone to normalna rzecz. Podczas gdy SONY szykowało się do premiery PS2, musiało jakoś "unowocześnić" PSX'a żeby ludzie go jeszcze kupowali (nie każdego było wówczas stać na PS2 które było nowością na rynku). Miniaturyzacja ma swoje i plusy i minusy. Z ważniejszych plusów to choćby tak jak wspomniałeś rozmiar konsoli = łatwiejsze przenoszenie konsoli. Zaś z minusów wymieniłbym choćby fakt, że PSone zdecydowanie bardziej się grzeje (cyrkulacja powietrza w One jest niemal zerowa, bo wszystkie wloty powietrza ma pod spodem, który od blatu stołu dzieli kilka milimetrów, podczas gdy w PSXie były także "żebrowania" po bokach konsoli które dużo pomagały, a konsola mogła chodzić kilka dni non stop, bez wyłączania).


Także według mnie wybór nie jest aż tak prosty, bowiem musimy najpierw zastanowić się do czego konsola nam się przyda. Bo jeśli chcemy spędzać czas przy konsoli tylko w swoim domowym zaciszu, to lepszy będzie PSX, bowiem niemal wcale się nie grzeje, a dodatkowo możemy pograć w multiplayer za pomocą Link Cable, jeśli mamy 2 TV oraz dwa PSXy. Jeśli zaś na konsoli gramy sporadycznie, bądź zamierzamy z nią podróżować to tutaj bardziej przydatny będzie PSone, choćby ze względu na możliwość podpięcia specjalnego LCD, który dzisiaj jest już swego rodzaju "rarem" ;)
SCEE™

Awatar użytkownika
beszcza
-#
Posty: 100
Rejestracja: pt 17 kwie, 2009 21:19
Kontakt:

Post autor: beszcza »

Bardzo się cieszę, że mój krótki post ma oddźwięk w sieci. Cieszę się z tego powodu. Jak wspomniałem jest to dość ogólne porównanie mające na celu tylko i wyłącznie krótki opis dla osoby, która chcę kupić na tą chwilę tą zacną konsolę. Może w przyszłości tego posta rozbuduję do rangi artykułu wraz z zdjęciami (bardzo bym chciał) wtedy na pewno uśmiechnę do Ciebie Quake96 o małą pomoc. Słusznie zauważyłeś, że nie wspomniałem o łączeniu konsol. A czemu? W sumie specjalnie. Dlaczego? Ponieważ kto łączy konsole? Szczerze może są maniacy, którzy to robią (lub robili) ale sięgając parę lat wstecz nie chciało by mi się targać telewizora z "tyłem" do kumpla tylko po to żeby z nim pograć. Wolałbym na podzielonym ekranie. Myślę, że to wygodniejsze i co najważniejsze wyróżnia granie z wersją PC [ a [poza tym ma świetny klimat]. Chociażby taki Quake II. Czy na kompie czy na psx wymiata. Urocze było granie w 2 osoby na jednym tv a porównałbym nawet to do grania po sieci komputerowej. Ale co tam... W każdym bądź razie dzięki Quake96 za cenne uwagi. Pozdrawiam i zachęcam kolejne osoby do wypisywania różnic.
www.retro-granie.pl/ <--- retro granie na ekranie ;)

Awatar użytkownika
ExGamer
-#
Posty: 1865
Rejestracja: ndz 04 lip, 2010 18:53
Lokalizacja: Skrzypne/Kraków
Kontakt:

Post autor: ExGamer »

Przede wszystkim post IMO zbyt krótki. Lubię czytać, a tak to dostaję przystawkę, a nie główne dane. Jak już zostało napisane wyżej zrobiłeś opis ogólny. Należało uwzględnić także te szczegóły, bo różne wersje tej samej konsoli nigdy się znacznie nie różnią.
PS. czemu na ugu.pl? Nie łatwiej było na googlowskim blogspocie czy wordpressie? (żeby zobaczyć jak to wygląda zapraszam do mnie na bloga => link w profilu)
PS2 czemu tytuł strony pisany pokemonami :?:
hasło do moich uploadów: 1234

Awatar użytkownika
beszcza
-#
Posty: 100
Rejestracja: pt 17 kwie, 2009 21:19
Kontakt:

Post autor: beszcza »

ExGamer pisze: czemu na ugu.pl? Nie łatwiej było na googlowskim blogspocie czy wordpressie?
nie wiem czy zauważyłeś ale to jest wordpress tylko na ugu.pl ;)
www.retro-granie.pl/ <--- retro granie na ekranie ;)

Awatar użytkownika
ExGamer
-#
Posty: 1865
Rejestracja: ndz 04 lip, 2010 18:53
Lokalizacja: Skrzypne/Kraków
Kontakt:

Post autor: ExGamer »

beszcza, nie zauważyłem. :D Sorka. Mój błąd. Nazwa domeny mnie zmyliła.
hasło do moich uploadów: 1234

ODPOWIEDZ