Skup plastiku, sklep sportowy Hantle żeliwne 2x20kg obciążenia żeliwne, sprowadzenie zwłok z zagranicy, praca w policji testy do policji testy policja, Forum policyjne Zobacz jak zostać policjantem i jakie wymagania należy spełnić, agencja modelek, Sklep "GO TO THE SHOP" Super! zniżki, Historia Aukcji USA Copart IAA, Pożyczki pod zastaw nieruchomości, Copart IAA Api

SCPH-7002 -> Ustawienie potencjometra

PSX od strony technicznej, pomoc

Moderator: Moderatorzy

kropka
-#
Posty: 6
Rejestracja: pn 12 lis, 2012 09:41

SCPH-7002 -> Ustawienie potencjometra

Post autor: kropka »

Witam.


Ostatniej niedzieli stałem się szczęśliwym posiadaczem konsoli PSX wersja SCPH-7002.
Czytając mnóstwo tematów, udało mi się konsole odpalić i nawet na niej pograć.


Czy możecie mi powiedzieć, jakie powinno być fabryczne ustawienie potencjometru widocznego na zdjęciu? No i tak na marginesie, czy ktoś wie za co jest odpowiedzialny. Jedyne co zauważyłem, to że jego położenie wpływa na odczyt płyty.

Ciekawym faktem jest to, że konsola nie chce odczytać płyty, albo się wiesza gdy jest założona obudowa......

P.S. nie pytajcie dlaczego go ruszyłem.



Obrazek

xzer0

Post autor: xzer0 »

Chyba nawet nie wiesz co to potencjometr. To jest chip i w dodatku jakiś stary.

kropka
-#
Posty: 6
Rejestracja: pn 12 lis, 2012 09:41

Post autor: kropka »

nie masz nic konstruktywnego, nie pisz !!!!


O popatrz i co to jest ?


Obrazek


Coś zdaje się że Kolega nie wie co to jest potencjometr... Ten widoczny na zdjęciu, jest to potencjometr montażowy SMD. Chce się dowiedzieć jakie powinno być jego domyślne położenie. Ewentualnie, jakie napięcie powinien mieć na wyjściu, abym mógł ustawić go sam.

Obrazek

Awatar użytkownika
Quake96
-#
Posty: 2237
Rejestracja: śr 24 cze, 2009 22:27
Lokalizacja: root:/
Kontakt:

Post autor: Quake96 »

Kolego, ale spokojnie... Po co zaraz nazywać kogoś niekompetentym? Poza tym nie uważam, żeby xzer0 nie wiedział co to potencjometr ;) Musisz wziąć poprawkę na to iż zrobiłeś zdjęcie niemal całej mobo, a jako że jesteś nowym userem, to kolega xzer0 podszedł do Ciebie trochę za bardzo jak laika. Stąd nieporozumienie.


Co do tego potencjometra, to jego oryginalna pozycja jeśli dobrze pamiętam znajduje się w ustwieniu " X " . Myślę, że ustalenie oryginalnej (albo chociaż najlepszej) pozycji bez omomierza to trochę ciężka sprawa... Btw. Jeśli laser nie odczytuje Ci płyt gdy złożysz konsolę, to sprawdź może czy nie dochodzi gdzieś do tarcia płyty z obudową, lub czy gumki podtrzymujące laser nie są już wyrobione i laser nie opada zbyt nisko.
SCEE™

kropka
-#
Posty: 6
Rejestracja: pn 12 lis, 2012 09:41

Post autor: kropka »

Faktycznie, poniosło mnie..... Więc przepraszam....


Wracając do tematu. Zdjęcie jest zaczerpnięte z internetu.

Takie podstawowe rzeczy sprawdziłem. Jedyne co mi się nie podoba, to ustawienie tego elementu. Niby udało mi się znaleźć pozycję w której płyty są odczytywane, ale nie zawsze. Masz może możliwość sprawdzić u siebie wartości, jakie powinny być dla właściwie ustawionego elementu? P.S. Myślę że lepiej było by sprawdzić napięcie na wyjściu. Omomierz może podać błędną wartość, element jest wlutowany w płytę....

Awatar użytkownika
Quake96
-#
Posty: 2237
Rejestracja: śr 24 cze, 2009 22:27
Lokalizacja: root:/
Kontakt:

Post autor: Quake96 »

Ja mogę co najwyżej podać Ci w jakiej pozycji mam potencjometr, bo nie dysponuje miernikiem, a i model konsoli mam odrobinę wyższy (7502). Więc jeśli to może pomóc, to zaraz rozkręcę mojego dziada i sprawdzę co i jak.
SCEE™

kropka
-#
Posty: 6
Rejestracja: pn 12 lis, 2012 09:41

Post autor: kropka »

Przeglądając różne zdjęcia odnośnie mojego modelu, dochodzę do wniosku że domyślne położenie jest takie, jak na zdjęciu powyżej. Myślę że próba chybił trafił będzie na miejscu.


Ewentualnie może ktoś się znajdzie na forum, kto dysponuje miernikiem i konsolą zbliżoną modelem do mej :)

Dzięki za pomoc, pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Quake96
-#
Posty: 2237
Rejestracja: śr 24 cze, 2009 22:27
Lokalizacja: root:/
Kontakt:

Post autor: Quake96 »

Ja dodam, że w mojej 7502, albo nie ma tego potencjometra, albo jest ukryty gdzieś pod tą wielką blachą okrywającą procesory...
SCEE™

kropka
-#
Posty: 6
Rejestracja: pn 12 lis, 2012 09:41

Post autor: kropka »

Pewnie i nie ma. Może jest na stałe ustawiona wartość za pomocą rezystora.

Tylko zastanawiam się, jaką funkcje realizuje, oraz w jakim stopniu może zaszkodzić zła kalibracja.

Awatar użytkownika
Quake96
-#
Posty: 2237
Rejestracja: śr 24 cze, 2009 22:27
Lokalizacja: root:/
Kontakt:

Post autor: Quake96 »

Być może tak samo jak potencjometr który znajduje się na taśmie lasera? Bo o ile mi wiadomo to ten na mobo też wpływa tylko na odczyt danych.
SCEE™

kropka
-#
Posty: 6
Rejestracja: pn 12 lis, 2012 09:41

Post autor: kropka »

Sprawdziłem empirystycznie, ma wpływ, i to duży.


Postaram się zgłębić temat w czeluściach internetu. Może przyniesie to jakiś wymierny efekt.


P.S. Czy posiadasz może manuala serwisowego dla dowolnej PSx?

Awatar użytkownika
Quake96
-#
Posty: 2237
Rejestracja: śr 24 cze, 2009 22:27
Lokalizacja: root:/
Kontakt:

Post autor: Quake96 »

Niestety... o manuale serwisowe ciężko gdziekolwiek w necie.
SCEE™

xzer0

Post autor: xzer0 »

Znalazłem jedynie to

Kod: Zaznacz cały

http://psxdev.narod.ru/download/sony_playstation_scph-7500_service_manual_202.pdf
Ale muszę cię zmartwić. W 7502 nie ma potencjometru. Dlatego taka była moja reakcja. Nie miałem wcześniejszych modeli.

Jakby ktoś szukał do 9002

Awatar użytkownika
jarząb13
-#
Posty: 59
Rejestracja: pn 24 wrz, 2012 15:25
Kontakt:

Post autor: jarząb13 »

mam instrukcje podaj gg wyśle ci
PS2 SCPH 77004

Awatar użytkownika
Quake96
-#
Posty: 2237
Rejestracja: śr 24 cze, 2009 22:27
Lokalizacja: root:/
Kontakt:

Post autor: Quake96 »

jarząb13 pisze:mam instrukcje podaj gg wyśle ci
Założe się że masz zwykłą instrukcję użytkownika. A tutaj chodzi o instrukcje serwisową, którą nawet w necie ciężko wyłapać...
SCEE™

ODPOWIEDZ