Strona 1 z 1

PlayStation 2 90004 (0B) - możliwość przer

: wt 01 lis, 2011 02:35
autor: rifek4
Witam, otóż mam można powiedzieć "problem" :P Mam okazję kupić PS2 90004 (najnowsza wersja) z datacode (dziwnym datacode) 0B. Czytałem że jeśli ta najnowsza wersja PS2 ma w datacode "B" to da się ją przerobić za pomocą FMCB (wiem że da się przerobić przez Swap Magic, ale to nie wchodzi w grę). Czy może mi ktoś to potwierdzić? Nie jestem "laikiem" w sprawach PlayStation itd, miałem już nie jednego PSa, PS2 czy PSP ale teraz to szczerze mówiąc nie wiem jak z tym jest bo 1 raz "mam" (tj. może będę miał :P) PS2 w wersji 90004 ;) Wcześniej miałem 70004 to jak wiadomo wszystko było bez problemu.

Jeszcze drugie pytanie, PS2 Slim (nie mówię o konsoli wymienionej wyżej): chodzi mi o podpięcie dysku Seagate Barracuda IDE 80GB przez adapter IDE>USB + zasilacz (coś takiego: LINK ) do PS2 Slim (z walniętym laserem) z FMCB i czy będzie to działać (tj. czy będzie odpalać "kopie zapasowe (bo mi płytki pogineły... :D)" gier :P). Czytałem różne opinie i chce otrzymać "centralną" odpowiedź na to pytanie ;) I czy są jakieś "różnice" w działaniu takiego czegoś jeśli chodzi o modele PS2 Slim - bo nie wiem jaki model ma ten Slim ;)

: wt 01 lis, 2011 04:29
autor: Quake96
No dobra, no to może ja zacznę :)

Co do kwestii datacode'u. Z tego co mi chyba wiadomo, to 90004 z datacode B, były jeszcze podatne na FMCB, choć nie jestem pewny. Wygoogluj sobie FMCB SCPH-90004, a na pewno coś znajdziesz ;)


Zaś co do kwestii tej przejściówki, to niby zadziała ale nie do końca tak jak myślisz... Czemu? Otóż nie istotne jest czy dysk, który podpinasz do PS2 to ATA czy SATA, lecz ważne jest pod jaki port w konsoli go podłączasz. W twoim wypadku będzie to USB, bo jak sam stwierdziłeś, chcesz użyć przejściówki. Więc takowy dysk (Ten który wymieniłeś), będzie działał, ale tylko jako pamięć USB a nie jako pełnoprawny HDD. Co za tym idzie? Konsola będzie go wykrywała tak samo jak zwykłego pendriva, tyle że o większej pojemności. No niby nic takiego, ale jeśli chodzi o odpalanie gier z Pendriva, czy też innej pamięci USB, na konsoli PS2 mija się z celem. Dlaczego? Ponieważ USB zastosowane w PS2 jest o wiele wolniejsze od napędu w konsoli, oraz lista gier możliwych do odpalenia przez USB, jest strasznie uboga. To też na twoim miejscu kierował się wymianą lasera w slimce (koszt około 40zł).


Mam nadzieję, że nie pogubiłeś się w tym tekście :)

: wt 01 lis, 2011 13:47
autor: rifek4
No właśnie szukałem tak jak pisałeś, nawet na Allegro patrzyłem na aukcje oferujących FMCB i raz pisze że tylko 8A 8C (albo 8A i 8B, czy coś takiego), raż że wszystkie z "B" a raz że w ogóle żadne (ale to bzdura bo widziałem przerobione 90004 na necie), a na forach znalazłem jeszcze inne zdanie tj. "zależy od wersji biosu" ;) To że od wersji biosu zależy to wiem bo 90004 ma albo 2.20 albo 2.30 który ma coś tam zablokowane (w tym momencie nie pamiętam co :P). Ale jak ja mam sprawdzić wersję biosu bez przeróbki? O to chodzi, że muszę coś z tym datacode wykminić ;)

Wiem że nie jest istotne czy ATA czy SATA, ale napisałem dla pewności żeby ktoś nie pomyślał że chce podpiąć jakieś UFO xD Tak myślałem że będzie działał jako pamięć USB (czyli tak samo jak pendrive), ale chodziło mi o prędkość. Używałem tego dysku jako dysku przenośnego i naprawdę transfer plików jest 5 razy szybszy niż na pendrive ;) A jak to jest z tymi grami, po prostu mało gier działa "przez USB" czy dlatego że są w obrazie płyty (czy nie wiem jak to tam jest na PS2). To znaczy że jak bym podlutował dysk do płyty (w 70004 się da podlutować taśmę IDE ;)) albo mając FAT'a używał NA to wtedy by działały wszystkie gry, czy również mała ich ilość ;) Po prostu mało gier działa z USB czy ogólnie z dysku :P?

Nie pogubiłem się, lubie takie wyczerpujące odpowiedzi więc było OK :P

: wt 01 lis, 2011 16:46
autor: xzer0
W 70004 cewka lasera dostawała za dużo prądu i padał sterownik lasera wraz z laserem (wymiana nieopłacalna) lub w najlepszym przypadku sam laser. Lasery nie kupujemy na allegro, ponieważ sprzedawcy piszą że nowa, ale są to stare padaki po regeneracji. Na necie sporo o tym jest. Kolega wyżej nadział się na taki laser i padł mu po pół roku. Jak kupować laser to w profesjonalnych sklepach/hurtowniach elektrycznych. Cena pewnego lasera powinna wynieść 50zł w górę. Do slima można też podłączyć dysk sieciowy, ale musisz mieć wolną kartę sieciową, komputer podczas grania musi chodzić i spory dysk. Podobno prędkość jest jak NA+HDD. Ja się na tym za bardzo nie znam, ale mogę podesłać ci linki na pw. Ten dysk może działać 5x szybciej od pendriva ale w kompie z szybkim usb. Jakby kompy miały usb 1.1 to tylko zdjęcia byśmy mieli na tym i inne lekkie bajery.

EDIT

W ps2 70004 CB wyeliminowano problem z napięciem. Mogę ci podesłać instrukcję jak zamontować hdd w 70004 ale musisz doskonale lutować i mieć doskonałą lutownicę. Konsole 90004 8a i 8b jeszcze idą z FMCB.

: wt 01 lis, 2011 17:51
autor: Quake96
rifek4, Co do twojego pytania z kompatybilnością gier na ps2 z HDD. A więc tak jak mówiłem, z USB ilość kompatybilnych gier jest wręcz śmieszna. Za to jeśli użyjesz HDD bezpośrednio (FAT+NA, Taśma IDE w 70004), to lista gier kompatybilnych jest ogromna. Więc moim zdaniem opłaca się grać z HDD, ale tylko przez NA lub Taśmę w slimie (70004). USB To tylko ciekawostka.

Aaa i zgodnie z tym co powiedział xzer0. Taki dysk podpięty pod USB nie będzie chodził 5 razy szybciej, bo PS2 ma USB o własnym standardzie (porównywalnym do USB 1.1) więc to mówi samo za siebie...

: śr 02 lis, 2011 22:53
autor: rifek4
xzer0 pisze:W 70004 cewka lasera dostawała za dużo prądu i padał sterownik lasera wraz z laserem (wymiana nieopłacalna) lub w najlepszym przypadku sam laser. Lasery nie kupujemy na allegro, ponieważ sprzedawcy piszą że nowa, ale są to stare padaki po regeneracji. Na necie sporo o tym jest. Kolega wyżej nadział się na taki laser i padł mu po pół roku. Jak kupować laser to w profesjonalnych sklepach/hurtowniach elektrycznych. Cena pewnego lasera powinna wynieść 50zł w górę. Do slima można też podłączyć dysk sieciowy, ale musisz mieć wolną kartę sieciową, komputer podczas grania musi chodzić i spory dysk. Podobno prędkość jest jak NA+HDD. Ja się na tym za bardzo nie znam, ale mogę podesłać ci linki na pw. Ten dysk może działać 5x szybciej od pendriva ale w kompie z szybkim usb. Jakby kompy miały usb 1.1 to tylko zdjęcia byśmy mieli na tym i inne lekkie bajery.

EDIT

W ps2 70004 CB wyeliminowano problem z napięciem. Mogę ci podesłać instrukcję jak zamontować hdd w 70004 ale musisz doskonale lutować i mieć doskonałą lutownicę. Konsole 90004 8a i 8b jeszcze idą z FMCB.
Czyli do Slima 70004 mogę podpiąć dysk przez LAN i będzie śmigać jak w NA w FAT-cie? ;) Dzięki za info, możesz podesłać te linki na PW, z góry dzięki ;)

A inna opcja to podlutowanie taśmy IDE do płyty? Hmm ja sam trochę miałem styczności z lutowaniem ale aż tak małych elementów jak przylutowanie taśmy IDE do płyty PS2 (pewnie są to małe elementy, jak w przypadku Modbo) chyba bym nie podołał :P Ale mam znajomych elektroników którzy by to zrobili, jak są jakieś poradniki też możesz "podać" ;)

EDIT:
Ok, już wszystko wiem, temat do zamknięcia... ;)