Skup plastiku, sklep sportowy Hantle żeliwne 2x20kg obciążenia żeliwne, sprowadzenie zwłok z zagranicy, praca w policji testy do policji testy policja, Forum policyjne Zobacz jak zostać policjantem i jakie wymagania należy spełnić, agencja modelek, Sklep "GO TO THE SHOP" Super! zniżki, Historia Aukcji USA Copart IAA, Pożyczki pod zastaw nieruchomości, Copart IAA Api

PS2 Bochs x86 Emulator

pomoc i wszystko co dotyczy konsoli PS2, emulatorów, programów itp.

Moderator: Moderatorzy

bingo009
-#
Posty: 68
Rejestracja: sob 06 sie, 2011 18:58

PS2 Bochs x86 Emulator

Post autor: bingo009 »

No cóż, było na PSP i na telefonach, więc ktoś uznał, że pora na PS2. Mowa tu mianowicie o emulatorze komputera. Został on przeportowany na PS2, przez użytkownika PSXScene, KarasQ. W tej chwili teoretycznie możliwe jest zainstalowanie dowolnego systemu, jednak praktycznie jest inaczej. Parametry naszej czarnulki niestety pozwalają na instalację i uruchomienie najwyżej Windows 3.11, autor pisał, że Windows 95 też działa, jednak startuje 25min. Jak pisał autor winą jest USB. Emulator niestety może odczytać dane wyłącznie z Pendrive, a jak wiadomo USB w PS2 jest wolne, ponadto instrukcje procesora muszą być tłumaczone, co z kolei przekłada się na większe zużycie sprzętu, a w rezultacie zwolnienie emulatora. Oto instrukcja napisana przeze mnie:

1.Pobieramy paczkę z tego tematu:
PS2 Bochs - pobieramy paczkę v2, która jest niżej w temacie
2.Wypakowujemy i wszystkie pliki z folderu BOCHS dajemy luzem na Pendrive.
3.Do folderu DISK wkładamy obrazu dysku, a do folderu ISO obrazy płyt. Do folderu FLOPPY możemy też wsadzić obrazy dyskietek.
4.Konfigurujemy plik bochsrc.txt(instrukcja niżej)
5.Tak przygotowanego Pendrive'a podłączamy do PS2 i uruchamiamy plik z folderu BIN(przez np. UnofficialLaunchEFL, konsola musi być oczywiście przerobiona).
6.I gotowe

Nie pisałem jak obsłużyć klawiaturę oraz myszkę, bo sam narazie tego nie odkryłem, teraz opis konfiguracji emulatora:

Kod: Zaznacz cały


display_library: sdl, options="fullscreen" //Tutaj możemy przestawiać bibliotekę do wyświetlania i pełny ekran. Bibliotekę zostawiamy na SDL, fullscreen też bym radził zostawić.

megs: 18 //Ustawienia RAMu, dla wersji v2 maksymalnie 18MB możemy ustawić, jak są problemy w działaniu emulatora zmniejszamy wartość np. do 16MB.

cpu: count=1, ips=250000 //Ustawinie prędkości procesora, możemy się pobawić, ale lepiej tego nie ruszać, nie może być mniej niż 200000
vga_update_interval: 500000 //Tego lepiej nie ruszamy


romimage: file="mass0:/BOCHS/BIOS/BIOS-bochs-latest.bin" //Obrazy BIOSu, to zostawiamy jak jest
vgaromimage: file="mass0:/BOCHS/BIOS/VGABIOS-lgpl-latest.bin" //j.w.


boot: disk, cdrom //Kolejność bootowania, jak chcemy, ją zmienić to wpisujemy tutaj kolejno: floopy, cdrom, disk, np. boot: cdrom, floppy, disk
# boot: floppy, cdrom, disk


ata0: enabled=1, ioaddr1=0x1f0, ioaddr2=0x3f0, irq=14

ata0-master: type=disk, mode=flat, translation=auto, path="mass0:/BOCHS/DISK/hdd.img", cylinders=0, biosdetect=auto //Ustawienia dysku, tutaj ustawiamy ścieżkę do dysku
ata0-slave: type=cdrom, path="mass0:/BOCHS/ISO/kolibri.iso", status=inserted, biosdetect=auto, model="PS2CDVD Driver" //j.w. tylko, że dla obrazów iso

mouse: enabled=1 //Myszka nie działa, lecz lepiej to zotawić jak jest
floppy_bootsig_check: disabled=1
#floppya: 1_44="mass0:/BOCHS/FLOPPY/floppy.img", status=inserted //Obraz dyskietki
private_colormap: enabled=0
keyboard_serial_delay: 250
keyboard_paste_delay: 100000

info:  action=ignore
debug: action=ignore
panic: action=ignore //W tych linijkach nic nie zmieniamy
error: action=ignore
Przykładowa konfiguracja jest już w pacze, wraz z komentarzami(po angielsku), ja przetłumaczyłem ją.

Na koniec filmik(autor pokazuje działanie Windows 3.11):
http://www.youtube.com/watch?v=1cS5lYK1pgk

Myszka i klawiatura jakoś musi działać, bo tu jak widać działa.
PlayStation 2 SCPH 90004(Swap Magic 3.8)

Awatar użytkownika
McMarycha
-#
Posty: 767
Rejestracja: sob 17 lip, 2010 20:56

Post autor: McMarycha »

Dość ciekawe, gdyby była dodana obsługa dysku z NA to by było już w ogóle ciekawie

bingo009
-#
Posty: 68
Rejestracja: sob 06 sie, 2011 18:58

Post autor: bingo009 »

Napewno, emulator byłby nieco szybszy, ale dziwi mnie kwestia 16MB RAMu. Przecież do DOS+Windows3 spokojnie wystarcza 4MB, więc po co aż tyle nadkładać? A nic lepszego, niż Windows 3.11 i DOS raczej tu nie pójdzie. Dobrze, że i tak działa to na Slimach. Ale jestem ciekawy co z klawiaturą. Podobno działa na USB. Na ekranie jak poruszał myszką, to napewno nie było przez pada, bo ta myszka za szybko chodziła. Więc zapewne myszke też na USB podłączył. Ale skoro klawiatura i myszka są na USB, to gdzie podłączyć Pendrive? PS2 ma tylko 2 wejścia USB(Przynajmniej SLIM, ale FAT też chyba). Chyba, że coś mi umknęło. A może to myszka taka jak do PSX? Prawde mówiąc cieszę się, port został wykonany rok temu, więc to znaczy, że istnieją ludzie, którzy się interesują PS2. Niedługo sam przerabiam PS2 i będę mógł zrobić z konsoli Centrum Multimedialne.
PlayStation 2 SCPH 90004(Swap Magic 3.8)

Awatar użytkownika
CyborgGamingBlog
-#
Posty: 94
Rejestracja: sob 20 paź, 2012 18:10
Kontakt:

Post autor: CyborgGamingBlog »

bingo009 pisze:...Podobno działa na USB. Na ekranie jak poruszał myszką, to napewno nie było przez pada, bo ta myszka za szybko chodziła. Więc zapewne myszke też na USB podłączył. Ale skoro klawiatura i myszka są na USB, to gdzie podłączyć Pendrive? PS2 ma tylko 2 wejścia USB(Przynajmniej SLIM, ale FAT też chyba). Chyba, że coś mi umknęło. A może to myszka taka jak do PSX? ...
Może zastosował rozdzielacz USB zwany również HUB`em. Dla urządzeń typu jakaś podstawowa mysz, pendrive, klawiatura wystarczy zasilanie z portu USB.
PSX SCPH-7502
PSX SCPH-9002 x2
PS2 FAT SCPH 39003
PS2 Slim SCPH 90002
PSP Slim&Lite 3004 Vibrant Blue
Xbox Classic
Xbox 360 Slim 250GB

bingo009
-#
Posty: 68
Rejestracja: sob 06 sie, 2011 18:58

Post autor: bingo009 »

Może, trzeba by się go spytać. W instrukcji też nie widzę opisu na temat klawiatury i myszki, a bez tego, to co to za sens wgrywać ten emulator. Chociaż i tak jest on tylko zabawką niestety, bo działa za wolno. Z tego co tam pisze, to polak, więc można mu napisać na PM, ale ja tam konta nie mam. Narazie i tak PS2 mam nieprzerobione, wiec raczej nie korzystam z tej strony.
PlayStation 2 SCPH 90004(Swap Magic 3.8)

Awatar użytkownika
McMarycha
-#
Posty: 767
Rejestracja: sob 17 lip, 2010 20:56

Post autor: McMarycha »

albo po prostu miał obydwa kontrolery podłączone pod jeden port, są także klawiatury na usb które same posiadają usb :D

Awatar użytkownika
Quake96
-#
Posty: 2237
Rejestracja: śr 24 cze, 2009 22:27
Lokalizacja: root:/
Kontakt:

Post autor: Quake96 »

CyborgGamingBlog pisze:
bingo009 pisze:...Podobno działa na USB. Na ekranie jak poruszał myszką, to napewno nie było przez pada, bo ta myszka za szybko chodziła. Więc zapewne myszke też na USB podłączył. Ale skoro klawiatura i myszka są na USB, to gdzie podłączyć Pendrive? PS2 ma tylko 2 wejścia USB(Przynajmniej SLIM, ale FAT też chyba). Chyba, że coś mi umknęło. A może to myszka taka jak do PSX? ...
Może zastosował rozdzielacz USB zwany również HUB`em. Dla urządzeń typu jakaś podstawowa mysz, pendrive, klawiatura wystarczy zasilanie z portu USB.
Z tego co pamiętam to PS2 CHYBA nie obsługuje HUBów. Chociaż nie wiem tego na 100%.
SCEE™

bingo009
-#
Posty: 68
Rejestracja: sob 06 sie, 2011 18:58

Post autor: bingo009 »

Szkoda, że narazie czekam na kasę aby przerobić PS2, a nawet jeśli, to i tak nie przetestuje tego bo nie mam klawiatury ani myszki. Może dałoby radę zmapować myszkę na analog DualShock'a, wtedy bym tylko klawiature podłączył i byłby git. Gdyby tylko chodziło to lepiej, byłby to naprawdę wspaniały port, a teraz jest niestety raczej ciekawostką. No i w Windows 3.11 to my za wiele nie zrobimy. Lepiej byłoby mieć 95, ale jak ma startować 20min to ja dziękuję. Lepsza już byłaby obsługa napędu. Wtedy byśmy dysk główny zrobili na napędzie, a drugi dysk na pendrive, ale to nie tylko wina USB, że tak wolno działa. Jak pisałem, problemem jest też tłumaczenie rozkazów procesora, które wykonuje się w locie zapewne. No ale inaczej się nie da, bo architektura CPU w PS2 pewnie się różni dużo od architektury x86. Słyszałem też coś o porcie DOSBox na PS2, ciekawe jak to będzie działać. W sumie taki DOSBox będzie o wiele bardziej przydatny niż Bochs. Fajnie byłoby popykać w stare gry na PC na czarnulce. Obsługa myszki też jest raczej konieczna, bo są gry(np. Deluxe Ski Jump), które muszą mieć myszkę, ale taką prawdziwą, nie mapowaną na analogu.
PlayStation 2 SCPH 90004(Swap Magic 3.8)

Gawronek
-#
Posty: 2
Rejestracja: ndz 06 wrz, 2015 07:59

Post autor: Gawronek »

Odkopie troche temat.Rok temu udało mi się uruchomić windowsa xp(Trwało to 4 godziny)Lecz po napise welcome wyskoczył error.Niedawno próbowałem odpalić windowsa 8.Po 3 godzinach wyskoczyła informacja tekstowa że mam zasłaby sprzęt. :mrgreen:

Gawronek
-#
Posty: 2
Rejestracja: ndz 06 wrz, 2015 07:59

Post autor: Gawronek »

Jak by co to HUB-y działają.

ODPOWIEDZ