Skup plastiku, sklep sportowy Hantle żeliwne 2x20kg obciążenia żeliwne, sprowadzenie zwłok z zagranicy, praca w policji testy do policji testy policja, Forum policyjne Zobacz jak zostać policjantem i jakie wymagania należy spełnić, agencja modelek, Sklep "GO TO THE SHOP" Super! zniżki, Historia Aukcji USA Copart IAA, Pożyczki pod zastaw nieruchomości, import aut z usa, busy do Niemiec - przewozy do Niemiec - busy do Niemiec pomorskie - busy zachodniopomorskie, Promocje i okazje Playstation

Press insert playstation diisc

pomoc i wszystko co dotyczy konsoli PSX, emulatorów, programów itp.

Moderator: Moderatorzy

slawe1
-#
Posty: 18
Rejestracja: wt 21 sie, 2012 09:22
Lokalizacja: cdrom:/psx.exe

Press insert playstation diisc

Post autor: slawe1 »

witam, mam problem
wyskakuje mi press insert playstation disc, nie mam zadnej oryginalnej gry by zobaczyć czy to nie laser

jest kilka gier które chodzą bez tego komunikatu, i zeby grac w inne muszę rozgrzać konsolę tymi grami, tzn najpierw grać w te gry, a potem rezste i zmiana płyty i działa
troche mnie to denerwuje więc chciałbym się dowiedzieć czy można to naprawić

Awatar użytkownika
Quake96
-#
Posty: 2237
Rejestracja: śr 24 cze, 2009 22:27
Lokalizacja: root:/
Kontakt:

Post autor: Quake96 »

Hmm... gry tną? Możliwe że laser już zdycha.

Zróbmy mały eksperyment. Otwórz klapkę. Zablokuj czujnik (w PSXie w prawym górym rogu, w PSone w prawym dolnym musisz zablokować zapałką). Odpal grę która wyświetla owy komunikat.

Teraz jeśli płyta będzie próbowała kręcić się szybko (np. rozpędzając się i zwalniając i tak kilkukrotnie) to prawdopodobnie laser niedomaga.

Jeśli jednak płyta kręci się wolno aż do wyskoczenia komunikatu, to jest to raczej wina chip'a. Posprawdzaj połączenia.


Aa no i na jakich płytkach są gry które działają a na jakich te które nie działają :?:

Podaj też model konsoli.
SCEE™

slawe1
-#
Posty: 18
Rejestracja: wt 21 sie, 2012 09:22
Lokalizacja: cdrom:/psx.exe

Post autor: slawe1 »

w jaki sposób posprawdzać połączenia, miernikiem??
laser kręci i zwalnia, ale czytałem ze to normalne(czytałem przy okazji art. o swap tricku)
jeśli to laser to gdzie mozna tanio dostać

w tej chwili ni mogę podać modelu konsoli, bo nie mam jak
p.s gry które chodzą to:
gex na płycie esperanza, brak rysek
metal slug na emtec
moh na emtec
crash 3 na esperanza

czasem pomaga konsola w pionie, tak odpaliłem wczoraj vagrant story :)
Jestem Posiadaczem PSX i jestem z tego dumny

Awatar użytkownika
Quake96
-#
Posty: 2237
Rejestracja: śr 24 cze, 2009 22:27
Lokalizacja: root:/
Kontakt:

Post autor: Quake96 »

Zacznijmy od wypalenia gier na płytach SONY CD-R 700mb, lub Verbatim AZO CD-R. Najlepiej jakby gry były w PAL, bo może twój chip jest stary i nie obsługuje NTSC.

Połączenia posprawdzać możesz po prostu wizualnie (na zasadzie czy jakiś kabelek nie jest luźny). Ale jeśli masz miernik to posprawdzaj czy wszędzie jest przejście. Sprawdź też płytę główną pod kątem zimnych lutów, bądź opiłków cyny (które też mogą doprowadzać do takich problemów)

Jeśli wciąż nie będzie działać, możesz delikatnie podkręcić laser (poradnik na forum, napsiany przez usera Witold )


PS: Zachowanie twojej konsolki jest typowe dla wykrycia dysku jako niezgodnego ze standardem PSX. Czyli po naszemu wygląda na uszkodzenie chipa.
SCEE™

slawe1
-#
Posty: 18
Rejestracja: wt 21 sie, 2012 09:22
Lokalizacja: cdrom:/psx.exe

Post autor: slawe1 »

mam diablo na sony, działa, tylko czasem dochodzi tylko do logo ps i dalej nic(ciekawe jest za to, że brak char. loga i licencji, w miejscu licencji są jakby spacje)
inne gry chodzą, nawet fmv nie ścinają, a gra chodzi płynnie, wszystko najpierw sprawdzam na emu,np w thps 4 na emu ikony zadań były szare, a na psx są kolorowe(i tak ma być) na emu muzyki nie było, myślałem ze zamiast full idzie mi rip, ale po wsadzeniu gry do psx wszystko cacy

jak rozpoznać zimne luty
gdzie znajde chipa
chy podkręcenie lasera może pomóc.
chip jest ok, gry działają, a jakby chip był za stary, to ntsc był czarno-biały(uroki psx którego mój brat kupił dawno, juz go nie ma)


właściwie to mogło by tak zostać ze najpierw rozgrzewam konsole np. gexem zeby grać w vagrant story, ale gex to gra w którą gra mój brat, i mam jej dość
Jestem Posiadaczem PSX i jestem z tego dumny

Awatar użytkownika
Quake96
-#
Posty: 2237
Rejestracja: śr 24 cze, 2009 22:27
Lokalizacja: root:/
Kontakt:

Post autor: Quake96 »

(ciekawe jest za to, że brak char. loga i licencji, w miejscu licencji są jakby spacje)
Gra to RIP. Wycięte logo i tekst licencyjny (u Ciebie zapewne pozostał napis PlayStation, dwie literki "d" i napis SCEE") tylko o tym świadczą ;)
inne gry chodzą, nawet fmv nie ścinają, a gra chodzi płynnie
Czyli moja teza się potwierdziła. Chip jest albo źle przylutowany, albo uszkodzony.
jak rozpoznać zimne luty
gdzie znajde chipa
chy podkręcenie lasera może pomóc.
Chip będzie zapewne ulokowany gdzieś na górze płyty glównej. Rozpoznasz go po tym, że przylutowane jest do niego kilka kabelków. Podkręcenie lasera nic nie da bo to nie on jest winien.
chip jest ok, gry działają, a jakby chip był za stary, to ntsc był czarno-biały(uroki psx którego mój brat kupił dawno, juz go nie ma)
Nawet na najstarszym chipie gry NTSC mogą mieć kolor, bo to nie od niego jest to zależne. W żadnym chipie nie będziesz miał kolorów w NTSC bez zamontowania Color-Fixa. U Ciebie po prostu ten Color Fix jest, albo masz kabel RGB. Chip jedynie służy do odpalania gier w PAL/NTSC i niektóre z nich nie bootowały gier z poza regionu konsoli (czyli np. odpalały tylko PAL)
właściwie to mogło by tak zostać ze najpierw rozgrzewam konsole np. gexem zeby grać w vagrant story, ale gex to gra w którą gra mój brat, i mam jej dość
Chyba wiem czemu metoda z "rozgrzewaniem" działa u Ciebie. Otóż, gdy uruchamiasz grę to do pamięci RAM ładują się dane o płycie (czyli to co ładuje się w momencie pojawiania loga PS). One potem zostają zapamiętane, nawet gdy wyłączysz konsolę (przez pewien czas). Potem gdy uruchamiasz grę która wcześniej nie działała, wykorzystuje ona częściowo dane które ma w pamięci RAM, stąd też uruchamia się prawidłowo.


Podsumowując. Jeśli nie znasz się na elektronice/nie masz sprzętu, to poproś kogoś znajomego, aby przelutował ci Chip na nowo, wg. schematu dla twojej płyty głównej. Często bywa tak, że ktoś kiedyś przylutował źle jeden kabelek i stąd takie problemy.

Jeśli przelutowanie chipa na nowym schemacie nie pomoże, to musisz go wymienić, bo najwidoczniej wgrany w niego wsad jest wadliwy lub niekompatybilny z twoją konsolą.
SCEE™

slawe1
-#
Posty: 18
Rejestracja: wt 21 sie, 2012 09:22
Lokalizacja: cdrom:/psx.exe

Post autor: slawe1 »

tylko0, że wcześniej wszystko działało, diablo odpalało się za 1 razem, a inne gry nie wywalały tego ekranu
Jestem Posiadaczem PSX i jestem z tego dumny

Awatar użytkownika
McMarycha
-#
Posty: 767
Rejestracja: sob 17 lip, 2010 20:56

Post autor: McMarycha »

Może jakiś kabelek się oderwał.
A co do tego RAMu to jakaś głupota, prędzej bym obstawiał ze W pamięci czasowo zapisuje się to co wczyta laser bo w niektórych grach np. NFS można wyjąć na chwilę płytkę i można np. przejechać kawałek trasy. Prędzej bym uwierzył ze jak się w coś dłuzej pogra to się rozgrzewa laser i po prostu lepiej czyta.

Awatar użytkownika
Quake96
-#
Posty: 2237
Rejestracja: śr 24 cze, 2009 22:27
Lokalizacja: root:/
Kontakt:

Post autor: Quake96 »

Mc - nie musisz mi wierzyć. Ja sam odkryłem to przypadkiem. Zresztą możesz to sprawdzić ^^

Masz SCPH-5xxx :?: Jak tak to dobrze. Wsadź płytkę z grą RIP. Zobaczysz, że nie będzie nawet logo PlayStation. Musiałbyś czekać ok. 2 minut aż gra zabootuje (zanim załaduje się logo PlayStation na czarnym ekranie).

Wyłącz jednak konsolę. Wsadź pełną grę (która ma normalne logo PS itd). Poczekaj aż odpali. Potem wyłacz konsolę, wsadź RIP'a a zobaczysz że tym razem od razu odpali. Nie będziesz musiał czekać, bo skorzysta z pamięci RAM.
SCEE™

Awatar użytkownika
McMarycha
-#
Posty: 767
Rejestracja: sob 17 lip, 2010 20:56

Post autor: McMarycha »

Cóż wydaje mi sie ze po wyłączeniu z przycisku RAM powinien zostać wyczyszczony

Awatar użytkownika
Quake96
-#
Posty: 2237
Rejestracja: śr 24 cze, 2009 22:27
Lokalizacja: root:/
Kontakt:

Post autor: Quake96 »

Po jakimś czasie jest... Najszybciej jest go "wyczyścić" odłączając kabel zasilający.
SCEE™

Awatar użytkownika
McMarycha
-#
Posty: 767
Rejestracja: sob 17 lip, 2010 20:56

Post autor: McMarycha »

No tak to to ja wiem, chodziło mi o to ze on musi być jakoś podtrzymywany tylko ciekawi mnie czy np. jakiś kondensator czy on ciągle jest zasilany

Awatar użytkownika
Quake96
-#
Posty: 2237
Rejestracja: śr 24 cze, 2009 22:27
Lokalizacja: root:/
Kontakt:

Post autor: Quake96 »

Wiem tyle że po odłączeniu kabla zasilającego, RAM od razu jest czyszczony. A jak wyłączysz konsolę i zostawisz to RAM zostaje dłużej.
SCEE™

ODPOWIEDZ