Skup plastiku, sklep sportowy Hantle żeliwne 2x20kg obciążenia żeliwne, sprowadzenie zwłok z zagranicy, praca w policji testy do policji testy policja, Forum policyjne Zobacz jak zostać policjantem i jakie wymagania należy spełnić, agencja modelek, Sklep "GO TO THE SHOP" Super! zniżki, Historia Aukcji USA Copart IAA, Pożyczki pod zastaw nieruchomości, import aut z usa, busy do Niemiec - przewozy do Niemiec - busy do Niemiec pomorskie - busy zachodniopomorskie, Promocje i okazje Playstation

Cena PSXa po debiucie w Europie

pomoc i wszystko co dotyczy konsoli PSX, emulatorów, programów itp.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
fifka
-#
Posty: 5
Rejestracja: śr 20 lip, 2011 08:50

Cena PSXa po debiucie w Europie

Post autor: fifka »

Pytanie raczej do starszych forumowiczów.

Jak wiadomo konsola Playstation pojawiła się na europejskim rynku w 1995 roku.

1. Czy rzeczywiście PSX trafił z miejsca na polskie półki ?
2. Jaka była ówczesna cena sprzętu ?
3. Rozumiem że zapewne z czasem cena się zmniejszała, więc jak sprawy stały na półmetku 'życia' PSXa ok. 2000 roku ?
4. Czy w Polsce Playstation było bardzo popularne w okresie jego świetności ?
5. W wolnej od kumuny Polsce królował Pegazus. Która z konsol była częściej kupowana pod koniec lat '90 ?
6. Ile kosztowały gry na PSXa ?
7. W tych samych czasach 'żywe' były inne konsole, np. Sega Genesis czy Nintendo 64. Jak na to zapatrywała się Polska i po co częściej sięgaliśmy ?
8. Wszystkie 3 konsole miały podobne ceny ?
9. Pierwszy raz w PSXa grałem jakoś w 99 czy 2000 roku. Które gry były najpopularniejsze w Polsce ?

Trochę spłodziłem tych pytań :D Pozdro

animare
-#
Posty: 36
Rejestracja: pt 26 sie, 2011 15:14
Kontakt:

Post autor: animare »

Witam, nie odpowiem Ci na wszystkie pytania, gdyż dosłownie urodziłem się troszkę za późno :P. Pierwszego PSX-a dostałem w 2000 roku, więc względem tego Ci odpowiem.

Z tego co mi wiadomo i co oczywiście jest faktem, to zawsze ceny z czasem się zmniejszały. Nie jestem w stanie Ci powiedzieć ile konsola kosztowała po premierze, wydaje mi się że w ameryce było to coś koło 450$. U nas w 2000 roku konsola kosztowała 600zł.

Popularne? Po premierze nie wiem, ale w latach 99-2003 wręcz astronomicznie popularne. Zważywszy na cenę i w ogóle nowość to po premierze na półkach czy ogólnie dostępnych w sklepie było tylko kilka sztuk.

Nie wiele osób stać było na zakup tego ale każdy wiedział z czym to się je i masa osób chodziła do tzw. "salonu gier", gdzie stało kilka automatów z TV i podpiętymi szarakami. W tych czasach było ich akurat w moim salonie około 6-7 w tym jeden N64 ale full opcja. Później doszło PS2 Fat.

Pegazus? Był popularny w czasach o których mówisz, powiedział bym że bardziej od PSX-a, a to na pewno za sprawą dostępności gier i przede wszystkim ceny. Odnośnie porównania n64 do psx (chodzi mi o popularność) był zdecydowanie mniej popularny od Sony. I gdyby nie salon gier o którym wspomniałem to nie miał bym pojęcia że jest taka konsola, na której wówczas grała tylko okoliczna elita w Mario Kart i Bond'a ma się rozumieć. A w latach 97-99 Bardzo często widywałem SNES'a, przynajmniej w mojej okolicy.

Gry na psx-a w latach 2000-2001 chodziły w okolicach 120zł. Przynajmniej tyle dałem wtedy za nowiutkiego tekkena 3.

Odnośnie ostatniego punktu, wtedy najbardziej popularne były u nas gry takie jak Tekken1-2-3, FF 7 i 8, orazy Spyro 1, King of Fighters, Crash Bandicoot (zwłaszcza Warped), Ridge Racer czy Gran Turismo. Kieruje się dostępnością w sklepach oczywiście. I jeśli jeszcze przypomnę sobie o czymś to dam znać. To oczywiście z gier oryginalnych. Nie wspominając już o dostępności piratów w tamtym czasie.

sajdor
-#
Posty: 8
Rejestracja: pt 19 paź, 2012 19:24

Post autor: sajdor »

2. Ja swojego używanego w 2000 roku kupiłem za 500zł
4. Chyba w każdym miescie był Salon Gier, a w nich znajdowały się PSX
5. Pegasus, ponieważ był tanszy i miał lepszy dostęp do gier.
6. Tak po 149 zł nówki szły :)
7. N64 miałą tylko jedna kumpela. Jednak każdy mój znajomy miał przerobionego PSX
9. Tekken 3, MGS, Crashe, Twisted Metal ^^

Awatar użytkownika
Quake96
-#
Posty: 2237
Rejestracja: śr 24 cze, 2009 22:27
Lokalizacja: root:/
Kontakt:

Re: Cena PSXa po debiucie w Europie

Post autor: Quake96 »

fifka pisze:Pytanie raczej do starszych forumowiczów.

Jak wiadomo konsola Playstation pojawiła się na europejskim rynku w 1995 roku.

1. Czy rzeczywiście PSX trafił z miejsca na polskie półki ?
2. Jaka była ówczesna cena sprzętu ?
3. Rozumiem że zapewne z czasem cena się zmniejszała, więc jak sprawy stały na półmetku 'życia' PSXa ok. 2000 roku ?
4. Czy w Polsce Playstation było bardzo popularne w okresie jego świetności ?
5. W wolnej od kumuny Polsce królował Pegazus. Która z konsol była częściej kupowana pod koniec lat '90 ?
6. Ile kosztowały gry na PSXa ?
7. W tych samych czasach 'żywe' były inne konsole, np. Sega Genesis czy Nintendo 64. Jak na to zapatrywała się Polska i po co częściej sięgaliśmy ?
8. Wszystkie 3 konsole miały podobne ceny ?
9. Pierwszy raz w PSXa grałem jakoś w 99 czy 2000 roku. Które gry były najpopularniejsze w Polsce ?

Trochę spłodziłem tych pytań :D Pozdro

Sam napiszę tyle co wiem...

3. Nowe konsole stały bodajże w granicach 600zł. Bynajmniej takie mam info.

4. Było poplurane i to bardzo. Nie każdego co prawda było stać, ale chyba nie byłoby komisu RTV gdzie nie można było zakupić PSXa.

5. Obstawiam że Pegaz z tego względu że był dostępny niemal na każdym bazarku za ok 30zł a gry były tanie jak barszcz.

7. PSX był najpopularniejszy. Inne konsole były zdecydowanie w cieniu, bo i ich polska dystrybucja kulała.

8. W polsce tak naprawdę popularne były wszystkie gry, które można było kupić u naszych kolegów Rosjan, na bazarku :)
SCEE™

Arkl1t3
-#
Posty: 387
Rejestracja: wt 22 cze, 2010 14:31
Lokalizacja: król. rząd. złodziei

Post autor: Arkl1t3 »

1. Na Polskie pólki trafila mniej wiecej w 1996, moze koniec 1995. Z tego co pamietam poczatkowo były dostepne tylko w sklepach Sony lub też mozna było kupić na zamowienie w sklepach z elektroniką (złozono mi taka propozycje przy próbie kupna w jednym sklepie w 1997)
2.W dniu premiery w USA PS kosztowal 299$ co przy kursie z 1995 (~2,5zł za 1$) dawało ok. 750 zł wiec spodziewam sie ze PS w Polsce na samym początku kosztował te 700-750zł. W okresie wrzesien 1996, czerwiec 1997 kosztowała 700zł w salonie Sony gdzie zakupiłem swojego szaraka(ktory do dziś działa).
3. W 2000 roku kosztowała 500-600 zł
4. Na początku nie było zbytnio popularne (ale to było spowodowane wysoką ceną i mniejszym dostepem). Z roku na rok coraz wiecej osob miało ta konsole az zdobyła ogromna popularnosc i na 10 osob co najmniej połowa ja miała.
5. Hmm tutaj niestety nie wiem.
6. To zalezy, nowe tytuły mogly kosztowac nawet 220 zł (SIC!!!) (okres 1996-1999) słabsze tytuły lub starsze chodziły taniej niekiedy nawet duzo taniej a z czasem ceny spadały, po wyjsciu ps2, nówki na psx mozna było kupic nawet za 50 zł.
7. Czescięj siegano po Playstation ale to chyba przez to że praktycznie innych konsol nie było widac w sklepach a przynajmniej było ich znacznie mniej. Jedynie rownie czesto siegano po Nintendo Gameboy ale to w sumie inna juz liga (przenosne konsole).
8. Tego też niestety nie wiem.
9. Oj było troche tych tytulow, serie Tekken/Mortal Kombat/Dead or Alive, Crash Bandicoot/Spyro The Dragon, Tomb Raider, Tenchu, Metal Gear Solid, Twisted Metal/Vigilante 8, Final Fantasy, Tony Hawk Pro Skater, Resident Evil/Dino Crisis/Silent Hill, Colin McRae Rally/ Gran Turismo/Ridge Racer czy Medal Of Honor/Spec Ops/Rainbow Six (przynajmniej wsrod znajomych i mnie samego)
Ostatnio zmieniony wt 12 mar, 2013 17:50 przez Arkl1t3, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Damianero1993
-#
Posty: 92
Rejestracja: pn 25 lip, 2011 14:15
Lokalizacja: Długopole Gorne

Post autor: Damianero1993 »

3.500 zł(tak obstawiam bo za używaną wersje dalej trzeba było płacić koło 300 zł)
4.Panie,jak cholera. :shock: Każdy marzył o szaraku :-D
5.Nie pamiętam :mrgreen: Według mnie królem był pegasus
6.Za Spyro mój brat wydał 200 zł
7.PSX.U mnie na wsi częstszym widokiem był plejak niż N64.Prawdę mówiąc,nikt go nie miał :mrgreen:
9.Tekken 3,Silent Hill Spyro,Tomb Raider NFS , Gran Turismo..ech,długo by wymieniać :-D

Olaf
-#
Posty: 9
Rejestracja: pn 27 cze, 2011 10:07

Post autor: Olaf »

1. Na początku nie było łatwo znaleźć PSX-a. Faktycznie tylko w sklepach Sony były, ewentualnie można było zamówić ze sklepów wysyłkowych. Ja kupiłem swojego w '97 roku w sklepie komputerowym i pamiętam, że w empiku powiedzieli mi, że jeszcze nie sprowadzili.
2. Ja swoją plejkę kupiłem w "promocji" za 689 zł (10 zł taniej). Generalnie chodzilły po ok. 700 zł.
3. Ok. 2000 roku to było w granicach 600 zł.
4. PSX był bardzo popularny. Tak jak na całym świecie. Praktycznie każdy wiedział co to "Plejstejszyn".
5. Pegazus królował przed PSX. Plej wyparł Pegazusa i Polska wreszcie przeszła na nową - piątą generację.
6. Gry kosztowały ok. 200 zł. W platynie to było od 99 do 119 zł.
7. Jeśli chodzi o konsole to PSX była absolutnym hegemonem. Były jeszcze Nintendo 64 i Sega Saturn ale nie zbliżały się popularnością do PS.
8. Nie pamiętam dokładnie ale ceny tych konsol były zbliżone. Gry natomiast na N64 i SS były droższe.
9. W Polsce popularne były te same gry co na całym świecie. No oczywiście z wyjątkiem Japonii bo to zupełnie inny rynek. Najlepiej sprzedającą się grą było Gran Turismo, potem seria Crasha, Tomb Raidery itd.

ODPOWIEDZ