Skup plastiku, sklep sportowy Hantle żeliwne 2x20kg obciążenia żeliwne, sprowadzenie zwłok z zagranicy, praca w policji testy do policji testy policja, Forum policyjne Zobacz jak zostać policjantem i jakie wymagania należy spełnić, agencja modelek, Sklep "GO TO THE SHOP" Super! zniżki, Historia Aukcji USA Copart IAA, Pożyczki pod zastaw nieruchomości, Copart IAA Api

[PSX/PSone]Rozkręcanie, czyszczenie i wymiana lasera

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Witold
-#
Posty: 523
Rejestracja: czw 25 lut, 2010 17:40

[PSX/PSone]Rozkręcanie, czyszczenie i wymiana lasera

Post autor: Witold »

[center]Poradnik[/center]

[center]Rozkręcanie, czyszczenie i wymiana lasera PlayStation 1[/center]

Poradnik opisany dla początkujących, którzy by chcieli np. wymienić poszczególne podzespoły albo podkręcić laser. Starałem się opisać jak najprościej poradnik, tak każdy kto to przeczyta, mógł we własnym zakresie w miarę poprawić pracę swojej konsoli, bez potrzeby wydawania pieniędzy w serwisach. Jest to mój pierwszy poradnik, lecz mogę obiecać, że zrobię jeszcze minimum jeden :) .

[center]Co będzie nam potrzebne:[/center]

1.Konsola PlayStation 1, śrubokręt, scyzoryk
Obrazek
2. Ewentualne sprężone powietrze w puszce do usuwania kurzu
Obrazek
3. Ewentualny pomocnik :)
Obrazek
4. Duży zapas czasu.

[center]ZACZYNAMY[/center]

[center]Rozkręcanie konsoli[/center]

Ważne: Sprawdź, czy w napędzie nie ma płyty, bo przy pkt 2 dolna część może się zawiesić na płycie i po podniesieniu obudowy cała konsola może pójść do góry i niepotrzebnie spaść, co może uszkodzić płytę główną.

1. Odwracamy konsolę i odkręcamy 6 zaznaczonych śrubek;
Obrazek

2. Odwracamy konsolę na stronę ,,prawidłową,, i podnosimy górą część obudowy.

W tym momencie zależy od nas co chcemy zrobić

[center]Podkręcanie i wymiana lasera[/center]

Mogło się zdarzyć, że Wasz leciwy już laser odmówił posłuszeństwa. W takich sytuacjach należy go podkręcić lub po prostu bez pyskowania go wymienić.


WAŻNE: Niezależnie od wersji konsoli lasery są te same, tak więc po prostu musimy poszukać odpowiednich wtyczek.ZACHOWAJ ŚRODKI OSTROŻNOŚCI!! JEŻELI CHCESZ SPRAWDZAĆ PRACĘ LASERA NA OTWARTEJ KONSOLI, ZAŁÓŻ GUMOWE RĘKAWICZKI, GDYŻ NAWET LEKKIE DOTKNIĘCIE JAKIEGOŚ PODZESPOŁU PODŁĄCZONEGO DO PRĄDU MOŻE CIĘ KOSZTOWAĆ NAWET ŻYCIE!! (SAM PRAWIE PRZY TAKIEJ ZABAWIE NIE ZGINĄŁEM, WIĘC WIEM, CO MÓWIĘ!!)

1. Odpinamy taśmę oraz zasilanie lasera;
Obrazek

2. Szukamy potencjometra na laserze. Powinien on wyglądać tak(Przepraszam za słabą jakość, ale zdjęcie jest z internetu);
Obrazek

3. We wcięcia wkładamy koniec nożyka od scyzoryka lub mały, płaski śrubokręt;

4.DELIKATNIE przekręcamy potencjometr w lewą lub prawą stronę, szukając tego odpowiedniego momentu, kiedy laser zaskoczy. Proces ten jest bardzo czasochłonny, więc należy uzbroić się w cierpliwość.

5. Podłączamy wszystko z powrotem i sprawdzamy, czy tym razem nasz laser czyta daną grę.

[center]Wyjmowanie oraz zakładanie tacki lasera[/center]

Mogło się zdarzyć, że wasza tacka nie jest odpowiednio wyważona lub jest po prostu zepsuta i ,,giba,, się na boki. W takich sytuacjach należy ją wymienić.

1. Odpinamy taśmę oraz zasilanie lasera;
Obrazek

2. Scyzorykiem DELIKATNIE podważamy tackę lasera;
Obrazek

3. Po długim podważaniu (i prawdopodobnie rzucaniu ,,ładnymi,, słowami) powinniśmy uzyskać taki rezultat;
Obrazek

No dobra, ale możliwe, że chcemy założyć nową tackę. Więc:

1. Nową tackę staramy się założyć poziomo i równo na bolec silniczka lasera, tak, aby płyta kręciła się równo. Staramy się też nie za głęboko jej założyć, aby nie porysować sobie płyty. (Na zdjęciu pokazana jest tacka nie do końca założona, więc trzeba ją jeszcze docisnąć)
Obrazek

[center]Rozkręcanie poszczególnych elementów i ich czyszczenie[/center]

Mogło się zdarzyć, że chcemy wymienić jakieś podzespoły lub wyczyścić je z kurzu dla lepszej pracy sprzętu.

WAŻNE:Wiadomo, że w każdej wersji śrubki są inaczej ułożone. Moje zdjęcia przedstawiają wersję 9002. Tak więc jeżeli chcemy znaleźć miejsce, gdzie odkręcić/ przykręcić śrubkę, szukamy oznaczenia:
Obrazek

1. Rozkręcamy wszystkie podzespoły
Obrazek

Legenda:
Żółty: Taśma zasilania
Zielony: Taśma od slotu
Niebieski: Płyta podtrzymująca laser
Różowy: Slot
Czerwony: Płytka zaslania

Płyta główna
Obrazek

2. Gdy wszystkie podzespoły zostały rozkręcone dmuchamy je sprężonym powietrzem. Powietrze jest nieszkodliwe, więc możemy także wyczyścić nim laser oraz jego soczewkę.


ZABRANIAM KOPIOWANIA TREŚCI BEZ MOJEJ ZGODY. PRAWIE WSZYSTKIE ZDJĘCIA SĄ MOJEJ ROBOTY.

Napisano przez: Witold
Specjalnie dla: Świat PSX
[/center]
Ostatnio zmieniony pt 21 lut, 2014 19:33 przez Witold, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
kapcior7
-#
Posty: 388
Rejestracja: pn 09 lut, 2009 07:02
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Post autor: kapcior7 »

spoko poradnik ;)

Awatar użytkownika
mikoo178x
-#
Posty: 32
Rejestracja: śr 30 cze, 2010 22:56
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikoo178x »

Dobry Poradnik na pewno z niego skorzystam
8-)

Awatar użytkownika
Birkin_Pl
-#
Posty: 381
Rejestracja: sob 28 sty, 2012 22:08
Lokalizacja: Olsztyn City
Kontakt:

Post autor: Birkin_Pl »

Epicki pomocnik ;-) Poradnik spoko pomógł mi
_________________________________
Fan Sony oraz ich konsol, gracz retro. Siedzi tutaj od 2012...

ODPOWIEDZ