Skup plastiku, sklep sportowy Hantle żeliwne 2x20kg obciążenia żeliwne, sprowadzenie zwłok z zagranicy, praca w policji testy do policji testy policja, Forum policyjne Zobacz jak zostać policjantem i jakie wymagania należy spełnić, agencja modelek, Sklep "GO TO THE SHOP" Super! zniżki, Historia Aukcji USA Copart IAA, Pożyczki pod zastaw nieruchomości, Copart IAA Api

[PSX/PSone]Dokładna kalibracja lasera.

Moderator: Moderatorzy

xzer0

[PSX/PSone]Dokładna kalibracja lasera.

Post autor: xzer0 »

Witam. Wiele osób kręci laser na oko. Jest to dość kłopotliwa kalibracja, gdyż łatwo się zapomina początkowe ustawienia. Większość ludzi kręci laser godzinami. Dziś pokażę wam dokładniejszą metodę, którą możecie stosować na każdym laserze.

Potrzebne rzeczy:

- Miernik uniwersalny

- Laser


Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić to ustawienie miernika. Wybieramy trym 2000 ohm (widoczne na zdjęciu).

Obrazek





Teraz bierzemy przewody i przykładamy je do dwóch "nóg" potencjometru lasera. Sprawdzamy początkową wartość. U mnie prawie nowy zamiennik miał 700ohm, stare kręcone i niesprawne 500ohm, ale największy rekordzista jakiego widziałem był podkręcony do 70ohm. Oczywiście on w ogóle nie działał. Kręcąc w prawo zmniejszamy opór, czyli nasz laser nadaje z większą mocą, kręcąc w lewo natomiast zwiększamy opór. Bardzo ważne jest to aby zapamiętać początkową wartość. Z doświadczenia wiem że laser w psx działa tylko w pewnym zakresie. Gdy przekręcimy za bardzo w lewo to nawet nie zakręci płytą i taka sama sytuacja jest gdy za bardzo przekręcimy w prawo.

Obrazek




Nie odpowiadam za uszkodzenie sprzętu, ani ewentualny uszczerbek na zdrowiu. Wszystko robisz na własną odpowiedzialność. Zabraniam kopiowania wszystkich moich materiałów na forum uważające się za "Najlepszą społeczność Playstation w Polsce!".
Ostatnio zmieniony pt 21 lut, 2014 19:07 przez xzer0, łącznie zmieniany 1 raz.

Trzyzet
-#
Posty: 23
Rejestracja: czw 18 lip, 2013 13:11

Post autor: Trzyzet »

Dobra, a teraz pytanie: Po co znać rezystancję ustawienia potencjometru, wytłumacz mi!

Kolega prawdopodobnie nie wie, jak się wykonuję kalibrację. Aby laser był wykalibrowany należy mieć dwa miliamperomierze oraz (ciężko dostępny ale bardzo przydatny) miernik mocy emitowanej przez laser. Parametry, jakie chcemy kalibrować to moc emitowana przez laser (dioda traci swoją jakość połączenia złącz P oraz N i traci moc emisyjną) oraz offset lasera (czyli coś, przy czym soczewka łapie ostrość, widać czasami jak soczewka porusza się w górę i w dół, właśnie wtedy ustala sobie offset). Poprawna moc emisyjna lasera (w odległości DOKŁADNIE 20cm od soczewki) mieści się w zakresie 11-13mA. powyżej 14 jest bajka ale i laser bardzo szybko się zużywa. poniżej 10mA i przy prądzie przepływającym przez diodę wyższym niż 21-22mA - laser do wymiany.

ODPOWIEDZ