Skup plastiku, sklep sportowy Hantle żeliwne 2x20kg obciążenia żeliwne, sprowadzenie zwłok z zagranicy, praca w policji testy do policji testy policja, Forum policyjne Zobacz jak zostać policjantem i jakie wymagania należy spełnić, agencja modelek, Sklep "GO TO THE SHOP" Super! zniżki, Historia Aukcji USA Copart IAA, Pożyczki pod zastaw nieruchomości, Copart IAA Api

[PS2] Uruchamianie gier z pamięci USB

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Quake96
-#
Posty: 2237
Rejestracja: śr 24 cze, 2009 22:27
Lokalizacja: root:/
Kontakt:

[PS2] Uruchamianie gier z pamięci USB

Post autor: Quake96 »

Siema :)

Postanowiłem napisać dla was poradnik, dotyczący uruchamiania gier z pamięci USB (mp3, mp4, pendrive, USB HDD i tym podobne) na naszej konsolce PlayStation 2. Zastanawialiście się pewnie kiedyś co zrobić jeśli nasza konsolka już ledwo dyszy, a nie mamy pieniędzy na nowy laser (szczególnie w PS2 FAT). Teraz poznacie jedną z ciekawszych metod uruchamiania gier PS2 bez użycia płyt oraz napędu konsoli. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne ;)

Co będzie nam potrzebne:

- Konsola PlayStation 2 (Osobiście testowałem to na konsolach FAT, jak i slim i wszystko działało poprawnie.)

- Karta pamięci z zainstalowanym Free MCBoot. (jeśli nie masz Free MCBoot'a, zainstaluj go. Przyda Ci się nie tylko do uruchamiania gier. Poradnik jak tego dokonać znajdziesz na końcu tego artykułu.)

- Program o nazwie OpenPS2Loader (Dostępny w paczce. Link niżej.)

- Program "USB Extreme" (Zawarty w paczce.)

- Grę PS2 (CD lub DVD. Jeśli dysponujesz obrazem płyty, musisz najpierw "zamontować" go w wirtualnym napędzie. Do tego celu polecam program "Daemon Tools".)

- Pendrive (bądź inna pamięć USB) zgodny z naszą konsolą (Nie wiesz czy twój pendrive lub inna pamięć USB jest zgodna z konsolą? To nic... W dalszej części poradnika dowiesz się jak sprawdzić kompatybilność swojej pamięci USB z twoją konsolą.)

- Komputer z napędem DVD (Jeśli używasz obrazu płyty to napęd nie jest potrzebny.)

- Nieco wolnego czasu (Myślę, że to nie będzie problemem... ^^)

Gdy już skompletowaliśmy wszystko co potrzebne, możemy przystąpić do dalszej części...


CZĘŚĆ 1 - Rozpoznawanie zgodności naszej pamięci USB z konsolą PS2.

Od tego powinniśmy zacząć. Jeśli jednak jesteś pewny/pewna że twoja pamięć USB jest obsługiwana przez konsolę, możesz pominąć tą część poradnika. Jeśli jednak chcesz sprawdzić pamięć (aby później uniknąć rozczarowania) to zapraszam do lektury ;)

UWAGA!! Bardzo, ale to bardzo ważne jest aby nasza pamięć USB, była że tak to nazwę "jednopamięciowa". O co mi chodzi? Otóż chodzi o to żeby po podłączeniu nośnika USB do komputera został wykryty TYLKO JEDEN "dysk wymienny". Dlaczego? Bowiem PS2 (a właściwie uLELF) wykrywa tylko nośniki USB które mają w sobie jedną partycję. Wobec tego jeśli po podłączeniu twojej pamięci do komputera wyskakują dwa nowe nośniki (np. E:\ oraz F:\) , to zapomnij o uruchamianiu gier...

Pkt. 1 - Gdy już jesteś pewny że twój nośnik jest "jednopamięciowy" , podłącz go do komputera. Gdy zostanie wykryty sformatuj go, a jako system plików wybierz "FAT32" (PS2 nie obsługuje systemu plików "NTFS".)

Pkt. 2 - Wgraj na nośnik dowolny plik. Możesz wgrać nawet kilka :)

Pkt. 3 - Podłącz swoją pamięć USB do konsoli i uruchom program uLaunchELF z karty pamięci (warunkiem jest posiadanie FMCB). Teraz wejdź w "mass:" . Jeśli po chwili wyświetlą Ci się pliki (te które wgrałeś na nośnik USB) to gratuluje. Twój pendrive jest zgodny z uLaunchELF'em więc i OpenPS2Loader powinien z nim współpracować. Jeśli jednak nie zobaczysz żadnych plików, oznacza to, że albo sformatowałeś pamięć w złym systemie plików, albo po prostu uLELF nie odczytuje twojego nośnika. Wtedy polecam zmienić nośnik, lub też możesz zaryzykować bo być może OPS2Loader go obsłuży.


CZĘŚĆ 2 - Przygotowanie nośnika USB z grą PS2.

W tej części poradnika użyjemy komputera. Konsola PS2 nie będzie nam chwilowo potrzebna. Ta część zajmie nam najwięcej czasu, bowiem zgrywanie gry trwa dosyć długo...

Pkt. 1 - Podłącz swoją pamięć USB do komputera. Sformatuj nośnik USB w systemie plików "FAT32".

Pkt. 2 - Umieść płytę z grą PS2 w napędzie komputera (Jeśli dysponujesz obrazem płyty, zamontuj go w wirtualnym napędzie. Do tego polecam użyć programu "Daemon Tools".)

Pkt. 3 - Uruchom program "USBExtreme". U góry zobaczysz trzy zakładki: "Games Installer", "Disk Format", oraz "About". Ciebie interesuje tylko pierwsza z nich...

Pkt. 4 - W oknie "CD/DVD ROM Drive" wskazujesz literę napędu w której znajduje się płyta z grą PS2 (Jeśli zamontowałeś obraz płyty, to wskaż literę wirtualnego napędu.) Teraz w oknie "Media Type" podajesz rodzaj nośnika na jakim znajduje się twoja gra PS2 (CD lub DVD). Jeśli nie wiesz czy gra jest na CD czy DVD (szczególnie gdy używasz obrazu płyty) to w "Moim Komputerze" sprawdzasz ikonę napędu. (Na niej zazwyczaj napisane jest coś w stylu "DVD-ROM" lub "CD-ROM".) W kolejnym oknie programu, czyli "Hard Drive", wskazujesz literę dysku twardego, na który ma zgrać się gra (Tak chodzi o dysk twardy, bowiem najpierw zgrywasz grę na HDD a potem przenosisz ją na nośnik USB.)

Pkt. 5 - Gdy już ustawiłeś wszystko poprawnie, w polu "Game Name", wpisujesz nazwę gry (Będzie się ona wyświetlać w OpenPS2Loaderze.) Gdy już to zrobisz, pozostaje tylko kliknąć na przycisk "Start" i czekać...

UWAGA!! Zgrywanie gry na HDD trwa dosyć długo. Dlatego nie przejmuj się jeśli ta operacja trochę potrwa. W tym czasie możesz np. przygotować sobie coś do jedzenia ;)

Pkt. 6 - Po zakończonej operacji klikamy na przycisk "OK". Teraz możemy wyłączyć program. Otwieramy dysk na który zgrywaliśmy grę... Zobaczymy na nim kilka nowych plików. Będą to pliki gry, podzielone na części, oraz jeden dodatkowy pliczek "ul.cfg", który jest po prostu listą gier która będzie potrzebna programowi OpenPS2Loader. Kopiujemy wszystkie te pliki BEZPOŚREDNIO na nośnik USB. Nie możemy wrzucić tego do żadnego folderu.

UWAGA!! Tutaj znów zgrywanie plików potrwa nadzwyczajnie długo (W moim wypadku gra ważąca nieco ponad 4gb zgrywała się około 30 minut.)


CZĘŚĆ 3 - Uruchamianie gry na konsoli.

Witam w ostatniej części naszego poradnika ;) Nasza "przygoda" dobiega powoli do końca. Teraz pozostaje nam jedynie uruchomienie OPS2Loader'a i uruchomienie gry :) Jak? Czytaj dalej...

Pkt. 1 - Wsadź nośnik USB z przygotowaną grą, do konsoli. Teraz uruchom program OpenPS2Loader. Jeśli nie masz jeszcze OpenPS2Loader'a to znajdziesz go w paczce (Poradnik jak wgrać aplikację do FMCB znajdziesz na końcu tego artykułu.)

Pkt. 2 - Przejdź do zakładki "Gry z USB". Odczekaj chwilę, aż do pojawienia się na dole tytułu twojej gry (Tego tytułu który podawałeś w programie USBExtreme, w polu "Game Name".) Jeśli nie zobaczysz nic, to możliwe, że sformatowałeś nośnik w złym systemie plików (Wtedy musisz sformatować nośnik jeszcze raz w systemie "FAT32" i ponownie zgrać na niego grę.) Jeśli jednak jesteś pewny że wszystko zrobiłeś dobrze, a tytuł gry wciąż nie pokazuje się w programie, to oznacza iż twoja pamięć jest nie kompatybilna z OP2Loader'em. Wtedy zmieniasz nośnik na inny lub odpuszczasz sobie...

Pkt. 3 - Teraz gdy już gra jest widoczna w programie, nie pozostaje Ci nic innego jak uruchomić ją, wybierając jej tytuł ;) Następnie konsola może na chwilę "zawiesić się", lecz po chwili gra powinna wystartować. Nie przestrasz się, gdy zobaczysz na ekranie różnokolorowe tła. To normalne... Po chwili gra powinna się uruchomić. Jeśli jednak gra nie wystartowała (Konsola zawiesiła się na amen przy starcie gry, bądź widzisz czarny ekran.), to bardzo prawdopodobne jest iż dana gra nie jest kompatybilna z OpenPS2Loaderem. Co wtedy? Możesz spróbować zgrać tę samą grę, lecz z innego regionu, lub spróbować z inną grą ;) Tak to już jest z uruchamianiem gier z USB.

Pkt. 4 - Ciesz się grą :)

UWAGA!! Nie bądź zdziwiony, gdy filmiki lub muzyka w grze będą się zacinać. Niestety ale USB w konsoli PS2 nie jest demonem szybkości i takie "przycięcia" są nie do zlikwidowania. Jednakże gra powinna działać normalnie (choć nie wiem jak sprawa ma się z takimi grami jak GTA SA gdzie konsola ciągle doczytuje dane z USB). Oczywiście i czas "Loading'ów" będzie dłuższy, ale za to oszczędzamy na laserze :)


Niebawem być może dołączę małe "FAQ", dotyczące ogółu uruchamiania gier z USB.


Poradnik napisany przeze mnie (Quake96), dla www.swiatpsx.pl
Zabraniam kopiowania całości lub fragmentów powyższego tekstu, bez mojej zgody!
SCEE™

tomx1989
-#
Posty: 419
Rejestracja: pt 04 mar, 2011 22:51

Post autor: tomx1989 »

Fajny poradnik tylko przydałoby się jeszcze dopisać:
-co zrobić kiedy pen jest pofragmentowany, jakiego programu użyć itp.
-jak dodawać kolejne gry
-oraz o opcjach opl, niektóre gry wymagają zmian opcji żeby działały
Sega Mega Drive VA4
SNES
PSX SCPH-1002
PSX SCPH-7502
PS2 SCPH-70004
PS2 SCPH-50004, NA 80GB HDD
PSP 3003
PS TV
Gamecube
Wii 1TB
Xbox v1.0 300GB
Xbox 360 S 250GB
PS4 CUH-1216 500GB

gasiu
-#
Posty: 2
Rejestracja: pn 27 maja, 2013 15:59

Post autor: gasiu »

Witam.
Zarejestrowałem się specjalnie aby przeczytać ten artykuł i pobrać pliki w nim opisane.
Niestety na każdym kroku artykułu autor nawiązuje do pobrania paczki, która niby ma się znajdować na jego końcu. Nic takiego nie widzę przez co poradnik wydaje mi się bezużyteczny.

Awatar użytkownika
LISTI
-#
Posty: 985
Rejestracja: ndz 23 sty, 2011 17:29
Lokalizacja: masz te cukierki?
Kontakt:

Post autor: LISTI »

Tu masz Free MC Boot z Open PS2 Loaderem:

Kod: Zaznacz cały

http://www.mediafire.com/download.php?pxhutdpu71zlue9
A tu masz USB Extreme:

Kod: Zaznacz cały

http://sksapps.com/hd/USBExtreme_wininst.zip

gasiu
-#
Posty: 2
Rejestracja: pn 27 maja, 2013 15:59

Post autor: gasiu »

Dzięki za linki. Wszystko się udało bez problemów :)

slu92
-#
Posty: 36
Rejestracja: pn 11 kwie, 2011 14:36

Post autor: slu92 »

jeśli mój napęd nie rusza płyt i nie mam wgranych tych programów na karte to nie odpale tego??

johny88
-#
Posty: 4
Rejestracja: ndz 30 cze, 2013 22:14
Lokalizacja: Lubin
Kontakt:

Post autor: johny88 »

Witam,

ja mam takie pytanie. Czy tym sposobem można odpalać gry z psx?

Bo jak próbuję usbextreme to nie wiem czemu nie chce konwertować obrazów gry.

Jeśli chodzi o gry ps2 to wszystko bez problemu.

Awatar użytkownika
LISTI
-#
Posty: 985
Rejestracja: ndz 23 sty, 2011 17:29
Lokalizacja: masz te cukierki?
Kontakt:

Post autor: LISTI »

Niestety johny88, będę musiał Cię zmartwić. O ile mi wiadomo nie jest możliwe odpalanie gier PSX z pamięci USB na FMCB. Jedyną możliwością odpalenia takiej gry na konsoli PS2, która jest przerobiona Free MC Bootem, to doinstalowanie do niego PSX Launchera, który wymaga chociaż jednej oryginalnej gry z danego regionu.

johny88
-#
Posty: 4
Rejestracja: ndz 30 cze, 2013 22:14
Lokalizacja: Lubin
Kontakt:

Post autor: johny88 »

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Pozdrawiam.

Ik4ruga
-#
Posty: 1
Rejestracja: ndz 23 cze, 2013 10:23

Post autor: Ik4ruga »

Jedno pytanie.
Zainstalowałem Free MC Boot z Open Ps2 Loaderem z linka który podał LISTI i ogólnie wszystko mi działa, ale czasami nie chce mi uruchomić OPL. Czasami uruchomienie go zajmuje wiele prób. Czy jest to wina FMCB, OPL czy może nawet moja (instalowałem według tego poradnika) W czym tkwi problem ?

Awatar użytkownika
LISTI
-#
Posty: 985
Rejestracja: ndz 23 sty, 2011 17:29
Lokalizacja: masz te cukierki?
Kontakt:

Post autor: LISTI »

Zgaduję, że zacina się ikonka ładowania, tak? Też często tak miewam, ale to jest gdzieś podczas problemu z połączeniem. Ja korzystam do OPL'a dla gier przez sieć i jeśli jest lekko odpięty kabel ethernet to moim oczom ukazuje się coś takiego. Możliwe, że slot USB, do którego podpinasz pendrive jest lekko "zużyty". Podłącz do drugiego i wszystko powinno być ok. :)

johny88
-#
Posty: 4
Rejestracja: ndz 30 cze, 2013 22:14
Lokalizacja: Lubin
Kontakt:

Post autor: johny88 »

Odnośnie długiego ładowania gier z pendriva to winowajcą zawieszającej się ikonki jest czasem sam pendrive. Wszystko zależy z jakimi prędkościami działa pendrive.

xSkyer
-#
Posty: 5
Rejestracja: śr 24 lip, 2013 20:07

Post autor: xSkyer »

Gdzie jest ten poradnik do Free McBoot? Na końcu go nie widzę.

Awatar użytkownika
LISTI
-#
Posty: 985
Rejestracja: ndz 23 sty, 2011 17:29
Lokalizacja: masz te cukierki?
Kontakt:

Post autor: LISTI »

Jeśli chodzi Ci o poradnik instalacji FMCB, to prosze, trzymaj go tu:

Kod: Zaznacz cały

http://swiatpsx.pl/prosty-poradnik-instalacji-free-mcboot-na-naszej-konsoli-vt6977.htm

Awatar użytkownika
shadow252
-#
Posty: 1
Rejestracja: wt 27 sie, 2013 12:04

Post autor: shadow252 »

A gdzie można znaleźć poradnik do wgrywania nowych programów do FMCB?

ODPOWIEDZ